Aktivizam, Nekategorizirano

U Zagrebu održan Klimatski marš u organizaciji okolišne inicijative Extinction Rebellion

Inicijativa Extinction Rebellion Zagreb (XR), brojne prijateljske organizacije te nekoliko stotina građana i građanki Zagreba okupile su se na još jednom Klimatskom maršu povodom Dana planeta Zemlje.

Marš je organiziran s ciljem podizanja svjesti o rastućoj klimatskoj krizi. Početkom mjeseca izdano je novo izvješće Međunarodnog panela o klimatskim promjenama (IPCC-a) koje potvrđuje ozbiljne posljedice po ljudsko zdravlje i uništavanje okoliša koje nastaje globalnim zatopljenjem. Klimatska kriza povezana je i s ratovima u čijoj su pozadini borbe za resurse, a rezultiraju uništenjem okoliša i uvjeta za život te dovode do izbjeglištva i gubitaka ljudskih života.

Okupljanje je započelo u u subotu u 14.30 sati ispred Hrvatskog Narodnog Kazališta, gdje se okupilo više stotina ljudi. Građani I građanke u 15.00 sati krenuli su marširati preko Frankopanske, Ilice i Trga bana Jelačića prema Zrinjevcu skandirajući klimatske slogane te noseći 4 metara veliku maketu pješčanog sata koji simbolizira vrijeme koje nam istječe za rješavanje klimatske krize.

Po dolasku na trg bana Josipa Jelačića zasvirale su sirene, maketa pješčanog sata je podignuta, a sudionici/ice su legli na tlo, održavši die-in performans, kojim se odglumilo simbolizirano 6. masovno izumiranje vrsta za koje znanstvena zajednica upozorava da je u tijeku.

Po dolasku na Zrinjevac uslijedili su govori nekoliko inicijativa.
Prve su se publici obratile aktivistkinje Extinction Rebelliona (XR) pozdravom i zahvalom organizacijama i građanstvu koji su izrazili podršku. Sunčica iz XR-a u govoru se osvrnula na međupovezanost klimatske krize s ratnim zbivanjima, podsjetivši nas na to da se ratovi nažalost odvijaju posvuda u svijetu te da su uzroci često borba za fosilne resurse. U govoru je kritizirala toksični kapitalistički sustav usmjeren na neograničeni rast na planeti s ograničenim resursima i pozvala na izgradnju solidarnijeg i pravednijeg društva temeljenog na društvenoj i klimatskoj pravednosti.

Nakon nje govor je održala Petra Andrić iz Greenpeaca koja je upozorila na opasnosti fosilne industrije, na njihovu politiku ‘’greenwashanja’’ te nas podsjetila da je nužan energetski zaokret Hrvatske i svijeta.

Slično je potvrdio i Nikola Biliškov, inače predstavnik inicijative Znanstvenici za klimu, čiji je govor pročitala aktivistkinja i znanstvenica XR-a, Sara Matić. Biliškov nas je podsjetio na to smo već odavno civilizacijski spremni za prelazak na obnovljive izvore energije. Zaključno je poručio da ‘’klimatske aktivnosti ne smiju biti utemeljene samo na pravima, nego i na odgovornosti, na međusobnom uvažavanju, solidarnosti i razumijevanju kompleksnosti i sveobuhvatnosti klimatske krize.’’

U ime Zelene akcije i Inicijative Dobrodošli govorila je Maruška Marija Mileta koja je govor održala u ime Inicijative Dobrodošli te Zelene akcije. Istaknula je: “Ne želim ni govoriti o brojkama ljudi koji će morati napustiti svoje domove narednih deetljeća zbog klimatskih promjena. Umjesto toga pozivam na djelovanje protiv ekstrakcije fosilnih goriva te na odlučnu borbu protiv klimatskih promjena kako bi ljudi imali pravo ostati u svojim domovima.’’.

Okolišna inicijativa Extinction Rebellion poziva građanke i građane da prepoznaju važnost dizanja svijesti o klimatskim promjenama i poduzimanja nužnih koraka za njeno rješavanja te da se pridruže klimatskom pokretu jer se kako ističu radi o budućnosti svih nas, uključujući generacije koje tek trebaju iskusiti boravak na zagrijanom planetu.

EXTINCTION REBELLION (XR) je globalni, politički nesvrstani pokret koji nenasilnim metodama direktne akcije i građanskog neposluha potiče svjetske vlade da pravedno reagiraju na klimatsku krizu.

Dodatni izvori: Treće izvješće IPCC-a o klimatskim promjenama: https://www.ipcc.ch/report/sixth-assessment-report-working-group-3/