EHO, Nekategorizirano

U zlatnoj dobi aktivniji nego ikad

Ako ste umirovljenica ili umirovljenik, možete se uključiti u brojne kreativne radionice u Zagrebu i to besplatno. Radna udruga Kreativnosti osmislila je projekt „ Aktivni u mirovini”, navodi se na stranici hrt.hr.

Kojim se sve radionicama može pridružiti provjerila je ekipa emisije Dobro jutro, Hrvatska:

U ljetnom vrtnom ugođaju lako se uči – kako ispričati priču. Neku zgodu iz svojeg života ili poznatu bajku…. Radna udruga Kreativnosti za projekt “Aktivni u mirovini” dobila je više od milijun i po kuna od Europskog socijalnog fonda. Bit će sportskih, kulturnih i kreativnih događaja za umirovljenike još dvije i pol godine.

– Partneri u projekt su Laboratorij zabave i Institut za promicanje zdravlja i kvalitete života. Imamo rehabilitacijske i kreativne programe, dramsko-umjetničke, glazbene programe, informatičke radionice, dakle, štogod tko želi raditi, naći će se u projektu, kaže Marina Marinović-Rajković, dopredsjednica Radne udruge Kreativnosti.

Polaznici programa naglašavaju položaj ljudi zlatne dobi i njihove potrebe.

– Većina žive sami. Oni koji su bili organizirani u domovima, bilo im je teško, i to je došlo u javnost. Međutim, puno ljudi žive sami. Čak ni ne znaju za ova događanja. Možda gledaju televiziju i slušaju radio, i ovo je prilika da informacija dođe do njih i da ih se pozove da se druže, jer fali im druženja, napominje polaznik radionice Željko Orlović.

Programi su zainteresirali i umirovljenicu Sonju Vukašinović:

– S obzirom na to da živim sama, ovo sve me izbacilo iz takta, i jedva sam dočekala da se nešto opet počne događati. Ja sam prije živjela jako intenzivno, prije te korone, hodala sam na koncerte… Sad mi se ukazala prilika i da idem na izložbe i druga kulturana događanja. Recimo, jako me zanimala i radionica pričanja, jer dugo sam šutjela pa se teško izražavam, pa sam sretna da mogu nešto naučiti, kaže Sonja Vukašinović.

Tako se može pridružiti i radionici istraživanja Zagreba, tu su i posjeti muzejima, nordijsko hodanje, likovne radionice, i još mnogo toga samo za one koji su – u mirovini. Svaka od 13 vrsta radionica imat će dvije i pol do tri tisuće sati.

Zbog evidencije koju zahtijevaju fondovi Europske unije, za prvi dolazak treba ponijeti dokaz o statusu umirovljenika, a sve informacije mogu se dobiti putem e-pošte kreativniumirovini@gmail.com ili na internetskoj stranici Radne udruge Kreativnosti.

 

Videoprilog o radionicama pogledajte na stranici hrt.hr.

Autor: Zdravka Giacometti/Dobro jutro, Hrvatska, HRT