EHO, Nekategorizirano

Umirovljenici zasvirali afričke bubnjeve: “Ako imam ritam, onda je ritam i život”

Foto: Regionalni dnevnik / HRT

Zanimljivo je danas bilo u Etnografskom muzeju u Zagrebu. U sklopu projekta Aktivni u mirovini održana je edukativna radionica za umirovljenike koji su uz razgledavanje izložbe sudjelovali u radionici sviranja afričkih bubnjeva djembe, navodi se na stranici magazin.hrt.hr.

Kao uvod u radionicu polaznici su prvo morali proći postavom izvaneuropskih kultura.

– Prvenstveno vodimo umirovljenike u sve muzeje Grada Zagreba i omogućavamo im da prate njihove programe potpuno besplatno, kaže Mirjana Drobina, voditeljica kulturno-umjetničkog programa Aktivni u mirovini.

Vrhunac obilaska poseban je antistresni program na zadnjem katu muzeja, a vodi ga Sam Bushara, Sudanac koji uz zvukove afričkih bubnjeva djembe liječi ljude.

– Ljudi upoznavaju svoje tijelo, radi se o motorici, koordinaciji, lijeva strana mozga, desna strana, balans između lijeve i desne ruke, kaže Sam.

Ovakav pristup posjetu muzeju realiziran je zahvaljujući programu koji je sufinanciran novcem Europske unije i europskih fondova, a njime se želi povećati kvaliteta života i zdravlja umirovljenika putem socijalnog uključivanja i obrazovanja.

– To je inače program koji je jako zanimljiv i zbog toga što ne angažira samo tijelo, nego i duh, i ljudi zapravo izađu iz muzeja prilično relaksirani, a i dobro raspoloženi, ističe Željka Jelavić, savjetnica za muzejske edukacije u Etnografskom muzeju.

Zanimanje za obilaske odnosno radionice toliko je veliko da se za njih treba najaviti.

– Oduševljena sam njihovim programom. Nadam se da će ovaj početak, koji je sad upravo zaživio, nastaviti u tako dobrom stilu, kaže Branka Veseli.

– Kao putem Mirka i Stjepana Seljana, krenite na vrh Etnografskog muzeja i doživite bubnjeve. I sad pitate sami sebe – Imam li ja ritam? Ako imam ritam, onda je ritam i život, kaže Ana Marija Šnajder.

Upravo je ovo najbolji primjer da odlazak u mirovinu ne mora biti kraj i gubitak, već početak i prilika za nešto drugačije i novo.

……………………………..

Projekt je ugovoren za sufinanciranje iz Europskog socijalnog fonda na pozivu ”Pridruži se – Aktivni u mirovini“ – Jačanje sposobnosti organizacija civilnoga društva za unaprjeđenje mogućnosti aktivnog sudjelovanja i socijalne uključenosti umirovljenika, 2. Odluka o financiranju. Ukupna vrijednost projekta je 1.513.452,40 kn. Partneri na projektu su Institut za promicanje zdravlja i kvalitete života i Laboratorij zabave.