Hrvatska, Nekategorizirano

Udruga Fajter: Beskućnici su u katastrofalnoj situaciji!

Kako se u aktualnoj kriznoj situaciji snalaze beskućnici, tko se brine za njih i koliko su oni izloženiji i koronavirusu, ali i posljedicama potresa u Zagrebu? – govori videoprilog na Dobro jutro, Hrvatska, HRT.

O tomu smo u emisiji Dobro jutro, Hrvatska razgovarali s Miletom Mrvaljem, predsjednikom udruge Fajter koja pomaže beskućnicima.

– U Zagrebu je između tisuću i 2 tisuće beskućnika, a Hrvatska mreža za beskućnike dala je informaciju da ih je oko 700. Situacija je katastrofalna, To su ljudi koji nemaju osobne iskaznice, nemaju zdravstveno osiguranje, neki imaju psihičke poteškoće, odbačeni od svakoga, poručio je Mrvalj.

Mile Mrvalj upozorava da su beskućnici su najrizičnija skupina da dobije i proširi korona virus: Oni su bomba ovoga grada u oba smjera, ističe Mrvalj.

Dodatni problem je što za beskućnike udruge više ne mogu obilaziti jer ih tjeraju iz parkova i s trgova – mjesta gdje inače borave – zbog zabrane okupljanja: Oni sad ne mogu ni sakupljati boce, a nemaju niti lipe, kaže Mrvalj.

Privremeno rješenje problema beskućnika je jednostavno i nije skupo: Predlažem da se otvore oni kontejneri u Velikoj Kosnici i da se instaliraju dva velika vojna šatora s nekoliko stotina kreveta. Uz to, ti ljudi neće doći sami, na poziv, nego policiji treba izdati nalog da kad naiđe na beskućnika da ga odvede u taj šator ili kontejner, predlaže Mrvalj.

Videoprilog dostupan na magazin.hrt.hr