Nekategorizirano, Svijet

UN: Pandemija povećala ekstremno siromaštvo u svijetu

EPA/SANJAY BAID

Zbog pandemije koronavirusa broj ljudi u svijetu kojima je nužna humanitarna pomoć da prežive dosegao je nove vrhunce, priopćio je UN u utorak istaknuvši da se u samo godinu dana dramatično povećalo ekstremno siromaštvo.

Jedna od 33 osobe trebat će pomoć za ispunjenje osnovnih potreba kao što su hrana, voda i sanitarni uvjeti u 2021., što je ove godine povećanje od 40 posto, objavio je UN u globalnom humanitarnom izvješću.

To znači da pomoć treba 235 milijuna ljudi širom svijeta, a najviše u Siriji, Jemenu, Afganistanu, Demokratskoj Republici Kongu i Etiopiji, stoji u izvješću.

“Krizi se ne nazire kraj”, rekao je glavni tajnik UN-a António Guterres u izjavi. “Proračunu za humanitarnu pomoć nedostaje sve više novca što se globalna pandemija pogoršava”, dodaje se.

Države su 2020. dale rekordnih 17 milijardi dolara za zajednički humanitarni odgovor, obuhvativši 70 posto ljudi kojima je pomoć nužna, što je povećanje od 6 posto u usporedbi s 2019, navodi se u izvješću.

Ali UN je upozorio da je prikupio manje od polovice svote od 35 milijardi dolara potrebnih za suzbijanje raširene gladi, borbu protiv siromaštva i zadržavanje djece u školama te pozvao bogatije zemlje na novčani doprinos.

“Bogati svijet sada može vidjeti svjetlo na kraju tunela”, ustvrdio je predstavnik UN-a za humanitarna pitanja Mark Lowcock u izjavi. “To ne vrijedi za najsiromašnije zemlje”, dodao je.

Navodi se da su države širom svijeta od 1990-ih stalno napredovale u smanjenju ekstremnog siromaštva, koje je Svjetska banka, multilateralni zajmodavac za razvoj, definirala kao život s 1,90 dolara ili manje na dan.

Prema izračunu UN-a jedna od 33 osobe treba pomoć u usporedbi s jednom od 45 ove godine – što već jest najviša brojka desetljećima, rečeno je.

Zatvaranjem škola pogođeno je 9 od 10 učenika širom svijeta, a rizik da se 2020. neće vratiti u škole ugrožava gotovo 24 milijuna djece, navodi UN.

Budući da je pandemija pogodila prehrambene sustave, glad se povećala i UN predviđa da 270 milijuna ljudi do kraja 2020. neće imati siguran pristup hrani.

Za programe pomoći u hrani ove je godine utrošeno 9 milijardi dolara – u odnosu prema 5 milijardi dolara 2015., navodi se u izvješću.

U pandemiji koronavirusa zaraženo je 62, 6 milijuna ljudi u svijetu, a 1,46 milijun ljudi je umrlo, prema Reutersovim podacima.