Nekategorizirano, Svijet

UNICEF o trogodišnjem ratu u Jemenu, osudio “pokolj” nad 2200 djece

 EPA/YAHYA ARHAB
EPA/YAHYA ARHAB

– UN je u utorak osudio poražavajuće posljedice trogodišnjega jemenskog sukoba na djecu, gdje ih je dosad ubijeno 2200, a mnogi su pothranjeni i umiru od bolesti koje su drugdje u svijetu iskorijenjene, prenosi Hina.

“Dugogodišnji sukob u Jemenu tu je zemlju gurnuo s ruba litice u duboki ponor”, upozorila je Henrietta Fore, izvršna direktorica Unicefa.

Fore, koja se nedavno vratila iz posjeta zemlji opustošenoj ratom, kazala je da je vidjela “posljedice onoga što surovi rat može učiniti djeci nakon desetljeća iznimno sporog razvoja zemlje i kronične ravnodušnosti ostatka svijeta prema Jemenu”.

Gotovo 10.000 ljudi nestalo je od početka sukoba 2015. i nakon svrgavanja s vlasti jemenske vlade koju je priznala međunarodna zajednice.

UNICEF je objavio podatak o najmanje 2200 smrtno stradale i 3400 ranjene djece u sukobima.

“I ovdje se ne radi o brojkama koje možemo provjeriti. Naime, stvaran broj žrtava mogao bi biti puno viši”, kazala je Fore i dodala “Nema nikakva opravdanja za takav pokolj”.