Nekategorizirano, Stajališta

Više od 3, 3 mil. potpisa na peticiji za novi referendum o članstvu u EU

Parlament je dužan razmotriti peticiju od trenutka kada je broj potpisa veći od 100.000.

U internetskoj peticiji kojom se traži novi referendum o britanskom članstvu u EU do nedjelje navečer prikupljeno je više od 3,3 milijuna potpisa unatoč tome što je 77.000 potpisa uklonjeno jer su bili lažni.

“Ljudi koji dodaju lažne potpise na peticiju trebali bi znati da potkopavaju stvari za koje se zalažu”, rekla je zastupnica Helen Jones, koja predsjeda parlamentarnom odboru za peticiju, u izjavi objavljenoj na Twitteru.

Jones je rekla da će odbor razmotriti peticiju sljedeći tjedan i odlučiti hoće li se održati rasprava te je dodala da bi svaka rasprava omogućila da se “izrazi širok raspon stajališta”.

Potpisnici pozivaju vladu u Londonu da primijeni pravilo po kojemu treba održati novi referendum ako je broj glasača ‘za’ i ‘protiv’ manji od 50 posto, a izlaznost manja od 75 posto.

Već u subotu ujutro prikupljeno je više od milijun potpisa.

No to razmatranje ne obvezuje parlament na raspisivanje referenduma niti na neku drugu odluku i ni u kojem slučaju ne može dovesti u pitanje rezultat referenduma.

Peticija je, međutim, odraz dubokih podjela u zemlji koje su se jasno pokazale ovim referendumom. Mladi i obrazovani ljudi uglavnom su za ostanak u EU, dok su stariji birači glasali za izlazak.

Podjele su jasne i u zemljopisnom pogledu jer su za ostanak Škotska, Sjeverna Irska i London nasuprot sjevernoj Engleskoj i ruralnim područjima koji su za glasali za izlazak. (HINA)