Nekategorizirano, Svijet

Veliko povećanje broja djece napadača samoubojica u regiji Jezera Čad – UNICEF

P-H20161208006757Broj djece bombaša samoubojica upotrijebljenih u terorističkim napadima u regiji Jezera Čad utrostručio se u prva tri mjeseca 2017., rekao je u srijedu Dječji fond Ujedinjenih naroda UNICEF.

U prva tri mjeseca 2017. godine 27 djece se raznijelo eksplozivom u toj regiji koja obuhvaća dijelove Nigerije, Nigera, Čada i Kameruna, prema najnovijem izvješću.

Tijekom istog razdoblja prošle godine devetero djece poginulo je kao bombaši samoubojice u regiji, rekao je fond.

“U prva tri mjeseca ove godine broj djece iskorištene u bombaškim napadima je skoro jednak broju u cijeloj prošloj godini, a to je najgora moguća uporaba djece u sukobu”, rekla je UNICEF-ova regionalna direktorica za zapadnu i središnju Afriku Marie-Pierre Poirer.

U protekle tri godine 117 djece je iskorišteno za izvođenje bombaških napada u bazenu Jezera Čad. Golemu većinu ovih napada, oko 80 posto, izvele su djevojčice, prema UNICEF-u.

Mada islamistička teroristička skupina Boko Haram skoro nikad ne preuzima odgovornost za samoubojičke napade, ovi bombaški napadi nose obilježje tih pobunjenika.

Ti ekstremisti koji žele nametnuti strogo islamističko šerijatsko pravo u tom području predstavljaju stalnu prijetnju njezinim zajednicama.

Od 2009. najmanje 14.000 ljudi ubili su ovi sunitski fundamentalisti u Nigeriji, Čadu, Kamerunu i Nigeru. Prema procjenama Ujedinjenih naroda oko 2,7 milijuna ljudi u toj regiji pobjeglo je iz svojih domova zbog Boko Harama.

(Hina)