Aktualno, Nekategorizirano

Webinar o medijskoj pismenosti u Hrvatskoj

Sljedeći iz serije webinara o medijskoj pismenosti u Europi, u srijedu 20. siječnja, bit će posvećen statusu medijske pismenosti, njenom položaju u obrazovnom sustavu i nekima od najznačajnijih projekata u Hrvatskoj.

Kao dio serije webinara o medijskoj pismenosti u Europi, koje organiziraju međunarodno neprofitno udruženje Media & Learning Association i Centar za istraživanje nordijskih medija Nordicom, u srijedu 20. siječnja u 15 sati održat će se webinar o medijskoj pismenosti u Hrvatskoj.

Uvod u medijsku pismenost i medijski krajolik u Hrvatskoj dat će Robert Tomljenović, potpredsjednik Vijeća za elektroničke medije. Govorit će o statusu medijske pismenosti, njenom položaju u obrazovnom sustavu i relevantnom političkom okviru za medijsku pismenost te predstaviti vodeće aktere i projekte medijske pismenosti u Hrvatskoj, od institucionalnog do civilnog sektora.

Ana Dokler, glavna urednica portala medijskapismenost.hr i koordinatorica Dana medijske pismenosti predstavit će ova dva regionalno i međunarodno priznata projekta – središnji nacionalni portal za medijsku pismenost i najveći događaj posvećen medijskoj pismenosti u Hrvatskoj, koje su pokrenuli Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku.

Dr.sc. Igor Kanižaj, stručnjak za medijsku pismenost i izvanredni profesor Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, predstavit će projekt Djeca medija. Riječ je o najvećem projektu medijskog obrazovanja u Hrvatskoj, u sklopu kojega je od 2011. održano više od 1 200 radionica za 27 000 sudionika, a koji je nagrađen posebnom nagradom žirija Zaklade Evens za medijsko obrazovanje 2017. Kanižaj je i koautor prvog istraživanja javnog mnijenja o medijskoj pismenosti u Hrvatskoj i koautor Pariške deklaracije o medijskoj i informacijskoj pismenosti (UNESCO).

Sanja Zanki Pejić, voditeljica festivalskih i obrazovnih programa Hrvatskog filmskog saveza, predstavit će Filmsku naSTAVu, interaktivni program za učenike osnovnih i srednjih škola i nastavnike. Na internetskoj platformi dostupni su neprofesionalni kratki filmovi svih filmskih žanrova i raznih nacionalnih kinematografija, uključujući hrvatsku. Platforma je besplatna za upotrebu, a sadrži uvodne video zapise, obrazovne materijale i kvizove te omogućuje stjecanje osnovnog filmskog znanja, razvoj filmske pismenosti i razumijevanje filmskog jezika.

Moderatorice ovog, kao i ostalih webinara o medijskoj pismenosti u Europi, su Maarit Jaakkola iz Nordicoma i Sally Reynolds iz Media & learning Association.

Webinari se održavaju jednom mjesečno, od studenog 2020. do lipnja 2021., a cilj im je podržati sve veći broj organizacija i pojedinaca koji žele pomoći mladima da postanu medijski pismeniji. Ovi webinari donose vijesti i informacije o aktivnostima medijske pismenosti u različitim zemljama i otvoreni su za sve koje zanima tema medijske pismenosti, uključujući istraživače, praktičare i kreatore politika.

Webinar će biti na engleskom jeziku, a za sudjelovanje se potrebno registrirati putem obrasca.