Aktivizam, Nekategorizirano

“Balkanac” se zalaže da narodi s ovdašnjih prostora žive u suživotu bez mržnje

‘Balkanci’ su Zagreb posjetili u sklopu snimanja dokumentarnog filma
‘Balkanci’ su Zagreb posjetili u sklopu snimanja dokumentarnog filma

Zar nije bolje ovako? – natpis je na transparentu koji je uz tri zastave, Hrvatske, Srbije i BiH, u utorak, 30. kolovoza poslijepodne podignut na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, piše Mirna Jasić za Novosti.

Riječ je o akciji članova Udruženja ‘Balkanac’, čiji je cilj, prema riječima osnivača Nemanje Cvetkovića, zalaganje da narodi s ovdašnjih prostora žive u suživotu bez mržnje. Budući da njihova akcija nije najavljena, prošla je bez reakcije prolaznika. ‘Balkanci’ su Zagreb posjetili u sklopu snimanja dokumentarnog filma.

– Filmom želimo pokazati kako žive mladi ljudi u državama nekadašnje Jugoslavije. Nažalost, nitko od njih ne vidi perspektivnu budućnost.

Ideja je da napravimo svoje države boljima, jer vjerujem da će tako i našim susjedima biti bolje – kazao je Cvetković, predsjednik udruženja koje okuplja mlade iz regije.

Osim ovog beogradskog studenta, filmsku ekipu čine Lejla Ibrulj iz Sarajeva te zagrepčani Juraj Denžić i Ante Pereza. Nakon Sarajeva, Tuzle i Zagreba snimanje planiraju nastaviti u Splitu, Mostaru, Beogradu i Jagodini.

Poanta je, kako je kazala Lejla Ibrulj, ukazati na potrebu da mladi ljudi preuzmu inicijativu.

– Mladi imaju snagu da se zajednički bore za svoj opstanak, da budu upoznati sa svojim pravima, jer samo udruženi ćemo moći spriječiti sadašnja huškanja koja vode u mržnju.

Zasad udruženje ‘Balkanac’ djeluje u Beogradu, početkom iduće godine svoje podružnice planiraju osnovati u Zagrebu i Sarajevu, a zatim i u ostatku regije.