Aktualno, Nekategorizirano

Besplatna brošura Kako osnovati Društvenu banku sjemena?

Koji su primjeri Društvenih banaka sjemena u svijetu, koja je razlika Društvene banke sjemena i Banke biljnih gena u Hrvatskoj, kako organizirati Društvenu banku sjemena, koje su dosadašnje aktivnosti ZMAG-ove Društvene banke sjemena i kako postati član, otkriva brošura nastala u sklopu ZMAG-ovog projekta prve Društvene banke sjemena u Hrvatskoj.

Društvena banka sjemena (DBS) novi je ZMAG-ov projekt čiji je glavni cilj doprinijeti očuvanju lokalnih i tradicijskih sorti sjemena, ali i obnovi onih „izgubljenih” za buduće generacije. Osmišljena je na način da bude u vlasništvu svojih članova, otvorena za javnost, proizvođače hrane, male poljoprivrednike, vrtlare i potrošače, kao neformalna i lokalno upravljana institucija. Glavne aktivnosti Društvene banke sjemena usmjerene su na jačanje i 17 poboljšanje lokalnog sjemenarskog sustava s naglaskom na tradicijske sorte. Također, projekt veliku pažnju pridaje educiranju, podizanju svijesti i dijeljenju znanja o važnosti očuvanja lokalnih sorti, kao i promicanju suvereniteta sjemena i hrane.

Postanite i vi član Društvene banke sjemena, “usvojite” sjeme, ostvarite niz pogodnosti i podržite ovu vrijednu inicijativu – uključite se OVDJE.

Besplatnu brošuru u .pdf formatu možete preuzeti OVDJE.