Aktivizam, Nekategorizirano

Dobrodošli!: Ima li MUP plan prihvata, zbrinjavanja i integracije izbjeglica?

Kapaciteti hotela Porin su prepunjeni

U Porinu se trenutno nalazi više od 580 tražitelja međunarodne zaštite, što znači da su kapaciteti tog prihvatilišta prepunjeni, pa izbjeglice koje svakodnevno pristižu, nemaju adekvatne uvjete za život, upozoravaju u inicijativi Dobrodošli!.

Pišu kako je prošloga tjedna prostorija za vježbanje prenamijenjena u spavaonicu s krevetima na kat, a na višim su katovima po hodnicima su postavljeni madraci. Prihvatilište u Kutini također je popunjeno.

S obzirom na sve brojnija vraćanja po Dublinskoj uredbi iz zemalja EU, uglavnom 20-ak osoba dnevno, postavlja se pitanje na koji način će institucije odgovoriti na novonastale potrebe.
Upravo stoga je Inicijativa Dobrodošli! proteklih mjeseci više puta upozoravala na mogućnost ovakvog scenarija te tražila od Ministarstva unutarnjih poslova da se očituje o planovima za smještaj i integraciju osoba vraćenih iz zemalja EU po Dublinskoj uredbi, na što se ministarstvo opetovano oglušivalo.

Stoga, Inicijativa Dobrodošli! još jednom traži od Ministarstva unutarnjih poslova, koji omogućava vraćanja izbjeglica, da se izjasni o planovima dolaska, prihvata, zbrinjavanja i integracije tih ljudi, a ne da ljude koji su prošli ionako težak put, dovodi u nesiguran položaj i neadekvatne uvjete života.

Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović prošlog je tjedna sudjelovala na Općoj skupštini UN-a u New Yorku, na kojem su teme bile izbjeglice i rat u Siriji, a tijekom kojega je izjavila kako ne misli da se Hrvatska dobro snašla u humanitarnoj krizi, jer se u načelu nitko nije pobrinuo za te ljude, te dodala da se utvrdilo da su preko 85 posto njih ekonomski migranti, a ne “stvarne izbjeglice”.

Upozoravamo Predsjednicu da ne obmanjuje javnost, jer prema podacima MUP-a, u prvih osam mjeseci ove godine samo 35% osoba koje su u Hrvatskoj zatražile međunarodnu zaštitu ne dolaze iz ratom zahvaćenih zemalja Sirije, Iraka i Afganistana! Takve izjave predsjednice, osim što su činjenično neutemljene, su iznimno štetne za percepciju ljudi koji su u potrazi za sigurnošću i pojačavaju podjele u društvu i predrasude prema ljudima u nevolji.

Predsjednica bi trebala izvući pouku iz solidarnosti koje su građani i građanke Hrvatske pokazali tijekom izbjegličke krize te pokazati razumijevanje za patnje ljudi koji su bili primorani pobjeći iz svojih domova.

Na samoj skupštini sudjelovalo je svih 193 članica Ujedinjenih naroda, a već u ponedjeljak prihvaćena je deklaracija o jačanju međunarodne suradnje i poštovanja prava migranata i izbjeglica.

Ipak, kao i većina sličnih dokumenata ni ovaj nije iznjedrio nužna precizna obećanja, a ona koja su iznesena nisu pravno obvezujuća. I sam visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Zeid Raad al Husein izjavio je kako je gorka istina da su ostale države iznevjerile Siriju time što rat nije prekinut u početku, te izbjeglice koje zaslužuju mnogo više od života obilježenih očajem i uskraćivanjem dostojanstva od rođenja do smrti.