Nekategorizirano, Svijet

Europski sud kaznio je Rusiju zbog istrage ubojstva novinarke Politkovskaje

Ruka novinarska Ana Politkovska
Ruka novinarska Ana Politkovska

Europski sud za ljudska prava u utorak je kaznio Rusiju s 20 tisuća eura kazne, a koju moraju platiti obitelji ubijene novinarke Ane Politkovskaje, uz obrazloženje kako Rusija nije provela učinkovitu istragu njezina ubojstva, prenosi HINA.

Politkovskaja, inače kritičarka službenog Kremlja, bila je ustrijeljena u svome stanu u Moskvi 2006., a oporbeni vođe smatraju kako je glavni krivac upravo Kremlj. Ruske vlasti odbile su bilo kakvu povezanost s njezinom smrti.

Tvrde da je Rusija odugovlačila s istragom

Kao odgovor na odluku suda iz Strasbourga, rusko ministarstvo pravosuđa objavilo je na svojim stranicama kako odluka još nije pravomoćna, te da se na odluku mogu žaliti unutar tri mjeseca od njezina donošenja.

Sud, koji brine o provedbi konvencije o zaštiti ljudskih prava u Europi, objasnio je presudu: ”Država (Rusija) nije poštovala svoje obaveze … provođenja djelotvorne istrage, te je sama istraga predugo trajala”. ”Sud je osobito utvrdio kako su nadležne službe otkrile i osudile grupu ljudi koji su izvršili ugovoreno ubojstvo, no nisu uspjele adekvatno otkriti tko je bila osoba ili više njih koja je naručila ubojstvo”, dodao je sud u svojem obrazloženju.

Ubojstvo koje je zabrinulo Zapad

Ubojstvo novinarke privuklo je pozornost na rizik s kojim se suočavaju Rusi koji se protive vlastima, no isto tako je i produbilo zabrinutost Zapada za vladavinu prava pod predsjednikom Vladimirom Putinom, a koji je tada bio u drugom mandatu.

Petero ljudi bilo je optuženo 2014. za njezino ubojstvo. Trojica optuženih bila su braća iz Čečenije, od kojih je jedan bio upucao Politkovskaju u predvorju njezina stana 2006., te njegov ujak bivši policajac. U prosincu 2012. još je jedan bivši policajac osuđen za njezino ubojstvo. Njezina obitelj i brojni aktivisti naglasili su kako pravda nikada neće biti zadovoljena, sve dok oni koji su ubojstvo naručili nisu identificirani i osuđeni.