Nekategorizirano, Svijet

Komisija traži od Bratislave informacije o pronevjeri fondova o čemu je pisao ubijeni novinar

EPA/DAVID DUDUCZ
EPA/DAVID DUDUCZ

Europska komisija je poslala pismo u Bratislavu u kojem traži informacije o navodnoj zlouporabi europskih fondova o čemu je pisao nedavno ubijeni istraživački novinar Jan Kučiak, rekao je u četvrtak glasnogovornik Komisije affirmé Alexander Winterstein, prenosi Hina.

“Ozbiljno uzimamo sve navode ili sumnje koje se odnose na pronevjeru ili loše upravljanje europskim fondovima”, rekao je Winterstein, dodajući da je danas upućeno pismo nadležnim vlastima u Slovačkoj u kojem se traži informacije o mogućoj pronevjeri sredstava iz poljoprivrednih fondova.

Portal aktuality.sk, za koji je radio ubijeni novinar, objavio je njegov nedovršeni članak u kojem se govori da su poslovni ljudi iz Italije povezani s kalabreškom mafijom imali unosne poslove na istoku Slovačke, koristeći europske fondove. Ti poslovni ljudi imali su kontakte s utjecajnim političkim osobama u Slovačkoj.

Jan Kučiak, 27-godišnji novinar informativnog portala Aktuality.sk, pronađen je mrtav zajedno s njegovom djevojkom u gradu Velka Maca, 65 kilometara istočno Bratislave.
On je pisao o poreznoj prijevari poslovnih ljudi povezanih s vladajućom strankom.