Nekategorizirano, Svijet

Stotine ljudi na pogrebu malteške novinarke i blogerice

EPA

Stotine ljudi bilo je u petak na pogrebu Daphne Caruane Galizie, malteške novinarke i blogerice ubijene u eksploziji bombe podmetnute u njezin automobil i čija je smrt šokirala Europu te izazvala zabrinutost za slobodu medija.

Novinarima nije bio dozvoljen pristup privatnom pogrebu, no objavljena je kopija govora nadbiskupa koji je pozvao ubojice da se pokaju prije no što bude prekasno.

“Tko god je sudjelovao… Moram vam poručiti: koliko god se trudili izbjeći ljudsku pravdu, nećete nikad pobjeći od Božje pravde”, rekao je monsinjor Charles Scicluna u crkvi grada Moste.

Taj se grad nalazi u blizini Bidnije, rodnog gradića kontroverzne 53-godišnje blogerice i novinarke koja je ubijena 16. listopada, zbog čega je za petak proglašen dan žalosti u toj otočnoj državi s oko 430 tisuća stanovnika.

U svom zadnjem blogu, objavljenom sat vremena prije smrti, Caruana Galizia je napisala: “Gdje god pogledate ima lopova. Situacija je očajna”.

Premijer Joseph Muscat, koji je često bio na meti njezinog istraživanja, snažno je osudio taj čin.

On je u petak uz maltešku predsjednicu Marie-Louise Coleiro Preca izjavio da neće doći na pogreb jer im je poručeno da njihova nazočnost “nije poželjna”.

“Ured predsjednice može potvrditi da je njezina ekscelencija izrazila želju da dođe na sprovod. Međutim, obitelj je poručila preko treće strane da njezina nazočnost nije poželjna”, rekao je glasnogovornik predsjednice za dpa, dok je glasnogovornik premijera otkrio kako je “obitelj rekla da ne želi nazočnost državnih vlasti”.

Caruana Galizia cijele je prošle godine objavljivala članke o navodima o korupciji, u koju su uključeni Muscat i njegovi suradnici. Objavila je i članak da je supruga malteškog premijera Michelle dobila milijun dolara od kćeri azerbajdžanskog predsjednika preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca, koja je registrirana u Panami i koja je postala svjetski poznata nakon objave “panamskih dokumenata”.

Objavom “panamskih dokumenata” otkriven je jedan od najvećih svjetskih korupcijskih skandala u povijesti. Riječ je o internim dokumentima tvrtke Mossack Fonseca, koja je služila kao golema praonica novca.

Urednici osam vodećih američkih i europskih medija pozvali su EU da pritisne Maltu kako bi provela punu istragu ubojstva istraživačke novinarke Daphne Caruane Galizije.

Poziv koji su potpisali urednici Guardiana, Sueddeutsche Zeitunga, New York Timesa, Financial Timesa, BBC-ja, La Repubblice, El Paisa i Le Mondea upućen je potpredsjedniku Europske komisije Fransu Timmermansu.

“Tražimo da iskoristite sve ovlasti koje imate na raspolaganju kako bi zajamčili da se se Daphnino ubojstvo potpuno istraži i kako bi se poslala jasna poruka podrške istraživačkim novinarima koji rade u javnom interesu na Malti i u svijetu”, kaže se u pismu.

Timmermans je odgovorio na pismo i poručio da će inzistirati da malteške vlasti “prevrnu svaki kamen”, ali nije kazao hoće li i EU poduzeti neke mjere.