Aktivizam, Nekategorizirano

Festival tolerancije s više od 65 filmova od 8. do 14. travnja u Zagrebu

c3e1a433f0a92944783658d52a5cbf8fRatnom dramom ‘Iznimka’ Davida Leveauxa, u nedjelju, 8. travnja u zagrebačkom Kinu Europa otvara se dvanaesto izdanje Festivala tolerancije – JFF Zagreb, koji će tijekom sedam dana, s ciljem većeg uvažavanja različitih i drugačijih u današnjem društvu, predstaviti više od 65 filmova i bogati popratni program, prenosi Hina.

Direktorica Festivala Nataša Popović ističe kako već sam naziv festivala upućuje na čemu je fokus – na razvijanju tolerancije, prihvaćanju različitosti, otvaranju platformi za vođenje i učenje dijaloga te razgovorima o raznim temama, od Drugog svjetskog rata i Holokausta do danas društveno-aktualnih tema, poput silovanja ili zlostavljanja žena.

“Kroz filmski program smo htjeli prikazati probleme današnjice i pojedince iz cijelog svijeta koji se s njima nose, od Kenije preko Izraela do Zagreba”, rekla je u četvrtak na konferenciji za novinare.

Po njezinim riječima, ove se godine poklopilo da većina filmova govori o univerzalnoj temi izbjeglica. “Prije 25 godina i sami smo bili u Domovinskom ratu, pa je zanimljivo jesmo li ili nismo danas to zaboravili. Važno je reći da ljudi ne bježe od ratova zato što to žele nego zato da spase vlastite i živote svoje obitelji, djece”, istaknula je Popović.

Uz nju filmove za Festival odabrao je dvostruki Oskarovac Branko Lustig, a detaljan program nalazi se na adresi http://festivaloftolerance.com/zagreb/filmski-program.

Lovac na naciste Efraim Zurrof predstavlja svoju knjigu

Festival tolerancije tradicionalno donosi bogati popratni sadržaj, uz niz gostiju, okrugle stolove, predavanja, diskusije, edukativne programe, izložbe.

Prvi direktor Centra Simona Wiesenthala, Efraim Zuroff, popularno nazvan ‘lovac na naciste’ predstavit će u Kinu Europa 9. travnja svoju knjigu “Operacija Posljednja prilika – Potjera za nacističkim zločincima”.

“Hrvatska je 14. zemlja u kojoj je knjiga prevedena, a čak dva poglavlja posvećena su hrvatskim nacističkim zločinima”, rekao je Seid Serdarević iz izdavačke kuće Fraktura, koja je knjigu objavila.

Ocijenio je kako je “Operacija Posljednja prilika” potrebna i zato što, osim o najvećim pokretačima zla, govori o svima koji su bili “mali kotačići u tome i nastavljali živjeti svoje živote kao da se ništa nije dogodilo”.

“Važno je o tome govoriti jer je živućih svjedoka tog vremena sve manje i svakodnevno čitamo lažne vijesti i pogrešne interpretacije Holokausta”, istaknuo je i najavio da će knjigu predstaviti bivši predsjednik Stjepan Mesić i povjesničar Ivo Goldstein.

Na Festivalu će se predstaviti i elektroničko izdanje knjige “Dnevnik Anne Frank”, projekt portala www.lektire.skole.hr, uz razgovor o uvođenju novih medija i tehnologija u obrazovanje.

Program Edukacijska jutra održava se na temu “Svjedočanstvo preživjelog”, u kojemu će sudjelovati preživjeli iz koncentracijskih logora Branko Lustig i Dan Dragutin Bar-Sela. Prije predavanja prikazat će se film “Vreća s pikulama”.

O prikazu Holokausta u igranim filmovima govorit će Cathy S. Gelbin sa Sveučilišta u Manchesteru koja se specijalizirala za njemačko-židovsku kulturu te područje holokausta, spola i filma.

U sklopu programa Tolerance Talk održat će se okrugli stolovi “Budućnost Europe – Europa koju želimo” posvećen izbjegličkoj krizi, “Zagreb, tak’ imam te rad”, o prilagodbi imigranata u hrvatsko društvo koji se nadovezuje na projekciju filma “Dragi susjedi” Nebojše Slijepčevića, te razgovor o zlostavljanju žena, koji se nastavlja na dokumentarni film “Bolji čovjek”.

Fotografske izložbe dviju istaknutih umjetnica

U okviru festivalskih događanja organiziraju se izložbe dviju istaknutih fotografkinja – “Humanae” Angelice Dass i “O Holokaustu” Silvije Grav.

Angelica Dass, brazilska umjetnica s madridskom adresom koju je časopis Time odabrao za jednu od devet brazilskih fotografa koje bi trebalo pratiti, dolazi u Zagreb s ključnim projektom karijere – zbirkom portretnih fotografija ljudi kojima nastoji otkriti ljepotu ljudskih boja.

Riječ je o ‘radovima u tijeku’ kojima autorica utvrđuje kromatski raspon različitih boja ljudske kože, želeći pobiti rasističke teze o vrijednostima utemeljenima na boji kože. Projekt nema kraja, odnosno, ideja je obuhvatiti njime cijelo svjetsko stanovništvo.

Izložba će se održati na otvorenom, na nekoliko lokacija u središtu grada, od 5. do 18. travnja, a autorica će 9. travnja održati predavanje o svom projektu.

Španjolska fotografkinja Silvia Grav, koja živi u Los Angelesu, predstavlja u Galeriji Arheološkog muzeja u Zagrebu crno-bijele fotografije na temu Holokausta.

Voditeljica festivalskih programa Vanja Daskalović ocijenila je kako autorica svojom serijom fotografija propituje to tragično razdoblje ljudske povijesti pokušavajući razumjeti ono što joj ne nerazumljivo – zlo.

Festivalski market predstavlja svjetske festivale

Jedan od novijih programa Festivala tolerancije je Festivalski market koji na inovativan način predstavlja domaće i inozemne festivale, uz razgovore o suvremenim tržišnim trendovima.

Četvrto izdanje Marketa ugostit će četiri festivala – Hong Kong Jewish Film Festival, prvi azijski festival posvećen židovskom filmu, Bergen International Film Festival, najveći filmski festival u Norveškoj, Festival povijesti i filma iz Rasnova (Rumunjska) i History Film Festival iz Rijeke, fokusiran isključivo na povijesne dokumentarne filmove.

U glazbenom programu nastupaju Cimbalom Duo, mađarski dvojac čembalista, austrijska grupa “Month of Sundays”, a priredit će se i večer “Muzika za dobar đir”.

Filmovi će se prikazivati u kinima Europa i Tuškanac te, od ove godine, i u Kinoteci.

Ulaz na sve programe je slobodan.