Nekategorizirano, Svijet

Greta Thunberg kaže nakon privođenja da klimatski prosvjed nije zločin

Aktivistica za zaštitu okoliša Greta Thunberg objavila je u srijedu na Twitteru da “zaštita klime nije zločin” nakon što je privedena u Njemačkoj tijekom prosvjeda protiv proširenja rudnika ugljena.

“Jučer sam bila dio grupe koja je mirno prosvjedovala protiv širenja rudnika ugljena u Njemačkoj. Policija nas je okružila, zatim nas je privela, ali smo kasnije te večeri pušteni”, tvitala je Thunberg.

“Zaštita klime nije zločin”, dodala je.

Thunbergh je privedena dok je s drugim klimatskim aktivistima prosvjedovala kod rudnika ugljena Garzweiler 2, oko devet kilometara od Luetzerata, gdje je sjedila sa skupinom prosvjednika blizu ruba rudnika.

Klimatska aktivistica opisala je proširenje rudnika kao izdaju sadašnjih i budućih generacija i optužila Njemačku da je jedan od najvećih zagađivača u svijetu.

Prosvjed je naglasio sve veće napetosti oko klimatske politike Berlina. Ekolozi tvrde da su klimatski ciljevi zanemareni povratkom na prljavija goriva u jeku energetske krize uzrokovane ruskom invazijom na Ukrajinu. (Hina)