Nekategorizirano, Svijet

Mađarska će poduzeti mjere protiv nevladinih organizacija koje promiču migracije

Mađarska vlada primila je u utorak na znanje presudu Suda EU-a u vezi pravila o azilu, ali i poručila da zadržava pravo poduzimanja mjera protiv nevladinih organizacija financiranih izvana čije aktivnosti po njezinu mišljenju imaju za cilj “promicanje migracije”, prenosi Hina.

Sud EU-a presudio je u utorak da Mađarska krši europsko pravo u vezi s pravilima za podnošenje zahtjeva za azil.

Sud je utvrdio da mađarski zakon koji propisuje da je zahtjev za azil neprihvatljiv ako tražitelj azila dolazi iz treće zemlje koja se smatra sigurnom, nije u skladu s europskim pravom.

Sud je također ocijenio da je protivan europskom pravu i mađarski zakon kojim se kriminaliziraju aktivnosti pomaganja osobama da podnesu zahtjeve za azil.

Taj je zakon dio paketa, koji je u Mađarskoj kolokvijalno nazvan “Stop Soros”, prema kojem se osobe ili organizacije koje pomažu potencijalnim tražiteljima azila da podnesu zahtjev, mogu kazneno goniti. Mađarska vlada godinama optužuje Georgea Sorosa da pomaže migrantima kod ulazaka u EU.