Aktualno, Nekategorizirano

Projekt ‘Centar oblikovanja svakodnevice’, HDD i Bacači Sjenki pozivaju na radionicu: ‘Nada Dimić ili izvedbena igraonica za odrasle o vladanju Centrom oblikovanja svakodnevice’.

Pozivaju se studenti i profesionalci iz područja izvedbenih umjetnosti, filma, suvremenog plesa, arhitekture, povijesti i povijesti umjetnosti, sociologije, antropologije, dizajna, politologije, prava, ekonomije, društvenih inovacija, novinarstva, kulinarstva, javnih službi, urbanizma, baštinskih studija, novih medija, književnosti te ostalo zainteresirano građanstvo na sudjelovanje u izvedbenoj radionici “Nada Dimić ili izvedbena igraonica za odrasle o vladanju Centrom oblikovanja svakodnevice” unutar projekta “Centar oblikovanja svakodnevice” Hrvatskog dizajnerskog društva, Muzeja za umjetnost i obrt, ULUPUH-a, Bacača Sjenki te Grada Zagreba.

Kada: 22., 24. i 29 studenog. i 1., 6. i 8. prosinca (uključen besplatan topli obrok) – 3 petka i 3 nedjelje (od 09 do 16h) – prijave OVDJE!

Gdje: POGON – Centar za nezavisnu kulturu i mlade, ulica kneza Mislava 11, Zagreb + ulice grada Zagreba

Voditelji izvoditelji radionice: Boris Bakal, Sandra Uskoković, Veno Mušinović, Nino Sorić, Andrea Čeko, Marija Georgiev.

O projektu:

Centar oblikovanja svakodnevice (COS) je dvogodišnji istraživački kulturni projekt HDD-a (hrvatskog dizajnerskog društva) te partnera (MUO-Muzeja za umjetnost i obrt, ULUPUH-A -Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, Grada Zagreba i udruge Bacači Sjenki) u promišljanju osnivanja i upravljanja mogućom novom kulturnom institucijom u gradu Zagrebu.

Ta moguća buduća institucija (COS) bi se kroz stvaralačku, zagovaračku i kuratorsku djelatnost bavila promicanjem i razumijevanjem dizajna i oblikovanja u svim segmentima stvarnosti, svakodnevice te ljudskog djelovanja i postojanja uopće. Projekt osmišljavanja i istraživanje provedbenosti, učinkovitosti, svrsishodnosti i održivosti takve institucije ostvaruje se kroz financiranje iz Europskog socijalnog fonda, kroz Operativni program Učinkoviti ljudski te sredstvima Ministarstva kulture RH.

O radionici “Nada Dimić ili izvedbena igraonica za odrasle o vladanju Centrom oblikovanja svakodnevice”:

Ova radionica će izvedbeno-dramaturški potaći i istražiti moguće sudioničke dinamike upravljanja jednom kulturnom institucijom u Republici Hrvatskoj u ozračju društvenih prilika, iskustva polaznika i voditelja te (ne)uslovljenosti postojećim zakonskim okvirima i (ne)prihvaćenim društvenim praksama. Svake nedjelje izvest ćemo jednu ili više varijanti istraženih modela.

Stvarni i zamišljeni prostor “Centra oblikovanja svakodnevice” ova radionica smješta u zgradu bivših tvornica Nada Dimić i Penkala-Moster (unutar povijesnog bloka grada Zagreba Bornina-Erdödyjeva-Branimirova-Domagojeva) uzimajući u obzir njihovu povijesnu i hipertekstualnu urbanu, arhitektonsku, ekonomsku te industrijsku baštinu i naslijeđe.

(na primjer: Za prvobitni izgled tadašnje tvornice pisaćeg pribora „Penkala“ zaslužan je zagrebački projektantski studio Honigsberg i Deutsch godine 1910., dok je zagrebački arhitekt Rudolf Lubynski projektirao nadogradnju trećega kata te novo oblikovanje uličnih pročelja godine 1919.; tvornica je prvo proizvodila pisaći pribor, zatim i tekstilne proizvode da bi bila zatvorena kao tvornica tekstila)