Nekategorizirano, Svijet

Najmanje 84 mrtvih u napadu kamionom

nica_crPrema policijskim izvorima, napadač je 31-godišnji francuski državljanin rođen u Tunisu. On nije bio na popisu obavještajnih službi, ali je policiji bio poznat po nasilju i krađama, rekao je izvor, prenosi SEEbiz.

Nakon napada ured pariškog državnog odvjetnika otvorio je protuterorističku istragu.

To masovno stradanje ljudi u Nici, poznatom ljetovalištu na jugu Francuske dogodilo se nakon što se kamion velikom brzinom oko 22 sata u četvrtak navečer zaletio u gomilu koja je promatrala vatromet u povodu francuskog nacionalnog praznika Dan Bastilje.

Policija i očevici prenose da je napadač nekoliko puta pucao iz pištolja prije nego što je ubijen.

Prethodni podaci govorili su o najmanje 80 mrtvih osoba, među kojima su i djeca. Osamnaest ranjenih je u “kritičnom stanju”, a “približno pedeset je lakše ozlijeđenih”, istaknuo je glasnogovornik ministarstva Pierre-Henry Brandet.

Regionalne novine Nice Matin objavile su fotografiju oštećenog kamiona za dostavu izrešetanog mecima uz izjave vlastitog reportera da je na ulici mnogo ozlijeđenih ljudi i krvi, da tijela ima svuda te da hitne službe pomažu ozlijeđenima.

Agencije javljaju da građani Nice ozlijeđenima nude utočište i svu pomoć, a da taksisti besplatno prevoze ljude.

Predsjednik Hollande je tijekom noći rekao da je to nesumnjivo teroristički čin i da će izvanredno stanje u Francuskoj produljiti za još tri mjeseca, a ne ukinuti 26. srpnja kako je kazao ranije.