Hrvatska, Nekategorizirano

Projekt KOVA – revitalizacija labinskog rudnika

Labinjanima je dugo trebalo da se sažive s idejom revitalizacije rudnika

Projekt revitalizacije labinskog rudnika poznat pod nazivom »Podzemni grad« što ga je prije dvadesetak godina idejno osmislila Umjetnička udruga Labin Art Exspress (L.A.E.), da bi ga potom kao jedan od strateških projekata prigrlila i gradska vlast, nedavno je prezentiran javnosti pod novim nazivom – Projekt KOVA, piše Novi list.

Za promjenu naziva, ali i koncepta projekta zaslužna je radna skupina predvođena arhitekticom Sanjom Cvjetko Jerković koju je labinski gradonačelnik Tulio Demetlika angažirao kao savjetnicu i koordinatora projekta.

Sanja Cvjetko Jerković, rođena Labinjanka i kći rudara, studirala je arhitekturu u Veneciji, usavršavala se u Delftu, a živi u Zagrebu gdje vodi arhitektonski ured Masa projekt, koji se i u Labinu i u Raši pojavljuje kao projektant revitalizacije rudarske baštine. K tome obnaša dužnost predsjednice Udruženja hrvatskih arhitekata.

Revitalizacijom rudnika bavi se još od studentskih dana i na tome je diplomirala, kaže gradonačelnik, ponosan izborom suradnice koju je angažirao nakon što je Ministarstvo turizma Gradu odobrilo milijun kuna za projekt »Podzemni grad«.

Tim novcem financirana je izrada pripremne projektne dokumentacije potrebne za kandidaturu projekta na fondove Europske unije, Ministarstva regionalnog razvoja, Ministarstva turizma i Ministarstva kulture iz kojih se planira financirati obnova.

Tulio Demetlika je sretan jer nakon prezentacije »Projekta KOVA« napokon osjeća podršku Labinjana kojima je dugo trebalo da se sažive s idejom revitalizacije rudnika. Prije desetak godina gradski su ga vijećnici zbog lobiranja za »Podzemni grad« htjeli smijeniti, a sad je na facebooku dobio 1.800 »lajkova«, što se, kaže, nije dogodilo ni kad je promovirao sportsku dvoranu.

No, podršku nema više od Deana Zahtile koji gradonačelnika i njegovu savjetnicu proziva za zlouporabu projekta L.A.E.-a i neetična postupanja. S gradonačelnikom je, kaže, još 2013. dogovorio osnivanje javne ustanove Podzemni grad u kojoj bi Labin Art Exspress, Grad Labin i Općina Raša imali ravnopravne udjele.

Ideja je bila da zajednički, kroz javno-privatno partnerstvo upravljaju projektom, čime bi se osigurala njegova provedba po najvišim standardima i potpuna transparetnost, ali i europski novci jer neki EU fondovi upravo zahtijevaju takvo partnerstvo. No, na prezentaciji je shvatio da od toga neće biti ništa.

– S labinskim gradonačelnikom nalazim se barem jednom mjesečno, a bio sam godinama i dio projektnog tima za revitalizaciju rudnika, ali o »Projektu KOVA« nisam znao ništa do prezentacije, jer su me prestali pozivati na sastanke. Gradonačelnik me uvjeravao da se u ovoj fazi radi na procjeni stanja statike velikog kupatila, mjerama zaštite i obnove rudarskog tornja te projektu lifta, a zapravo se u tajnosti pripremao posve novi koncept obnove rudnika.

Sanja Cvjetko Jerković osmislila je novo idejno rješenje prenamjene podzemlja, njezina suradnica iz UHA-e novi idejni projekt nadzemnih dijelova kompleksa, a sve je zaokruženo promjenom imena projekta kako bi se čim više udaljili od svega što je Labin Art Exspress stvarao proteklih dvadeset godina. Valjda su se bojali da ih ne tužimo za krađu intelektualnog vlasništva, kaže Zahtila, ali nije jedini koji se osjeća izigranim.

Više o ovoj temi pročitajte OVDJE.