Nekategorizirano, Svijet

Stotine tisuća u Ženskom maršu na Washington, najavljeni sestrinski marševi diljem svijeta

womensmarch_washingtonDan poslije inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, više od 200.000 ljudi krenut će u Ženski marš na Washington. Toliko ih se zasad najavilo, a brojka će do 21. siječnja, za kad je skup zakazan, sigurno porasti. Očekuje se da će to biti najveća demonstracija vezana uz Trumpovu inauguraciju.

Sve je počelo, piše Vogue u pregledu svega što valja znati u vezi s najavljenim maršom, kad je umirovljena odvjetnica i baka koja živi na Havajima, Teresa Shook, na Facebooku postavila jedno jedino pitanje: “Što kad bi se u vrijeme inauguracije dogodio masovni ženski marš?”, napravila tomu posvećenu stranicu, i otišla na spavanje.

Kad se ujutro probudila, imala je što vidjeti – 10.000 ljudi izrazilo je spremnost da se pojavi na maršu.

Istodobno je na sličnu ideju došla Bob Bland, osnivačica modnog inkubatora Manufacture New York, a ostalo je povijest: ubrzo su se Shook i Bland povezale i udružile snage, pridružile su im se i druge žene, a danas nas od Ženskog marša na Washington dijele samo dani.

Na službenoj stranici marša objašnjeni su misija i razlozi marša, a među njima je retorika koja je na posljednjim predsjedničkim izborima uvrijedila, demonizirala i uplašila mnoge drugačije, i pripadnike manjina. Marš je namijenjen svima koji vjeruju da su ženska prava ljudska prava, a temeljno načelo jest nenasilje.

C2XDgubXgAAoURl

Preuzeto sa portala: Crol.hr