Nekategorizirano, Stajališta

TIH: Javnost ima pravo reagirati na nepravedan i nepošten pravosudni susav

Predstavnici UHS-a na godišnjem sastanku CEELI Instituta u Pragu, Izvor: uhs.hr

Transparency International Hrvatska povodom reagiranja Hrvatske udruge sudaca o potrebi zaštite sudaca i sudačke profesije smatra da javnost ima pravo reagirati na nepravedan i nepošten pravosudni susav u kojem suci imaju dužnost osigurati jednakost svake stranke u postupku pred zakonom.

„ Sudbena vlast mora biti neovisna, ali to ne znači da javnost nema pravo biti informirana o integritetu pojedinaca koji obavljaju časne sudačke dužnosti, propitivati način rada i sastav funkcioniranja nekih tijela, poput Državnog sudbenog vijeća.

Građana i javnosti nisu nezadovoljni zbog jedne nepravomoćne presude. Ona je samo povod da se kao društvo zapitamo koliko je sudbena vlast odgovorna za nedostatak stvarne borbe protiv korupcije u Hrvatskoj.

Jedno od načela u Kodeksu sudačke etike ističe da sudac mora biti savjestan, pošten i nepristran kako u sudnici tako i u svim izvansudskim aktivnostima. Zaštita sudaca u obavljanju sudačke dužnosti mora biti osigurana kroz cjelokupni sustav – pravednim sustavom nagrađivanja i napredovanja.

Nedopustivo je da pojedinci unutar sudbene vlasti štite sami sebe i svoje privilegirane pozicije kroz udrugu, a ne kroz profesionalne komore kao što je slučaj u drugim profesijama.“ istaknula je dr.sc. Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.