Nekategorizirano, Svijet

Turska privela 800 ljudi zbog navodnih veza s Gulenom

P-H20160716000296Turske vlasti su u noći na srijedu privele 800 ljudi zbog navodne povezanosti s klerikom Fetulahom Gulenom koji živi u egzilu u SAD-u, javlja Reuters i dodaje da je ovo bila jedna od najvećih operacija protiv mreže koju Ankara okrivljuje za pokušaj puča u srpnju prošle godine.

Izvori iz snaga sigurnosti su potvrdili da je operacija bila usmjerena na strukturu te mreže unutar policijskih snaga. Uhidbeni nalozi izdani su za 1000 ljudi, a u pritvoru je zadržano njih 803. Operacija je izvedena u svakoj od 81 turske pokrajine, a svi uhićeni će biti prebačeni u Ankaru, dodaju isti izvori.

Nakon spriječenog državnog udara, turske vlasti su uhitile 40.000 ljudi, a 120.000 je suspendirano s položaja u raznim profesijama. Zbog optužbi za povezanost s Gulenom, među njima su u vojnici, policajci, učitelji i javni službenici.

Najnovija uhićenja uslijedila su 10 dana nakon referenduma kojim je predsjednik Tayyip Erdogan dobio veće ovlasti, no taj je referendum ujedno i podijelio tursko društvo. Erdoganovi kritičari pribojavaju se daljnjeg pada u autoritarnu vladavinu i potkopavanja turske demokracije i sekularizma.

Masovna uhićenja nakon pokušaja puča naišla su na odobravanje velikog broja Turaka koji se slažu s Erdoganom kada za organiziranje puča prst krivnje upire u Gulena. U pokušaju državnog udara poginulo je 240 ljudi, većinom civila.

(Hina)