Hrvatska, Nekategorizirano

U Hrvatsku stiglo 40 sirijskih izbjeglica iz Turske

izbjeglice– U Hrvatsku je stiglo 40 sirijskih izbjeglica preseljenih iz Turske, čije zbrinjavanje Hrvatska provodi u sklopu europskog programa premještaja i preseljenja državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite.

Riječ je o sedam višečlanih sirijskih obitelji koje su već prošle kulturnu orijentaciju te će odmah započeti s procesom integracije u hrvatsko društvo, izvijestio je u srijedu MUP navodeći da su obitelji dobrovoljno odabrale Hrvatsku kao zemlju u kojoj žele živjeti i vide budućnost svoje djece.

Izbjeglice će prvih četiri do šest tjedana biti smještene u Prihvatilište za tražitelje azila u Kutini, a nakon toga će im biti osiguran trajniji individualni smještaj.

Provedbeni partner MUP-a na projektu preseljenja je hrvatski ured Međunarodne organizacije za migracije (IOM), čiji će djelatnici učiti izbjeglice hrvatski jezik te ih upoznavati s pristupom državnim i javnim institucijama i organizacijama, kao i pravima i obvezama iz obrazovanja, zapošljavanja, zdravstva i smještaja, te upoznavanja s običajima, načinom života i rada u Hrvatskoj.

Hrvatska se obvezala do kraja 2017. prihvatiti 150 državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva, a sukladno prvoj odluci Vlade o premještanju i preseljenju državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite iz 2015. godine.

Kontroliranim upravljanjem migracijama, kroz program preseljenja, Hrvatska s ostalim članicama Europske unije uspostavlja zaštitni mehanizam čiji je primarni cilj zaštititi ljudske živote i izbjeći neželjene situacije koje su se ranije događale u pokušajima prelaska nezakonitih migranata preko Sredozemnog mora, navodi MUP. (Hina)