Hrvatska, Nekategorizirano

U okviru projekta Nevidljiva Savičenta film Macbeth otvara Ljetni filmski festival

Povijesna udruga Kaštel, u okviru projekta Nevidljiva Savičenta — Prevođenje tradicije u suvremenu kulturu, organizira filmski program Ljetna filmska pozornica koji se otvara u četvrtak 11. srpnja s prvom večernjom projekcijom ovog ljeta. Prikazivat će se povijesna drama Macbeth iz 2015. godine koju je režirao Justin Kurzel, a glavne uloge igraju Michael Fassbender, Marion Cotillard i Sean Harris. Film ćete moći pogledati u predivnoj atmosferi Gradske lože smještene na jedinstvenom renesansnom trgu u Svetvinčentu. Projekcija je besplatna i namjenjena odraslima te djeci starijoj od 15 godina. Program je odabrala Inja Korać.

Gradska Loža, Svetvinčenat | 21 h | 11. srpanj 2019.
Izvorno ime: Macbeth | Redatelj: Justin Kurzel | Žanr: drama, povijesni | Uloge: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Sean Harris | Trajanje: 108 minuta | Godina nastanka: 2015. | Država: Sjedinjene Američke države

Sinopsis • Macbeth je priča o neustrašivom ratniku i inspirirajućem vođi koji je oboren ambicijom i žudnjom. Donosimo uzbudljivu interpretaciju dramatične stvarnosti toga vremena i zamišljanja kako je rat zaista utjecao na jednog od Shakespearovih najpoznatijih i neodoljivih likova. Ova nevjerojatna priča o strasti i ambiciji koje uništavaju smještena je u ratom rastrganu Škotsku u jedanaestom stoljeću.

Selektorica programa, Inja Korać diplomirala je politologiju i novinarstvo na FPZG-u u Zagrebu te magistrirala na Europskom masteru za produkciju, Media Business School u Španjolskoj. Radi kao producent programa Industrija Zagreb Film Festivala, programski koordinator Motovun Film Festivala, selektor dječjeg programa Motovun Film Festivala, te kao selektor teen programa Beldocs festivala u Beogradu. Radila je kao voditelj programa i producent kina za dokumentarce Dokukina te koordinirala filmsku distribuciju Restart Label a trenutno vodi distribuciju Motovun Film Festivala. Praksu odradila u Londonu kod sales agenta i distributera Dogwoof gdje je radila na kino distribuciji, festivalskoj strategiji te na filmskom marketu EFM u Berlinu. Od 2011. vanjski suradnik za HRT.

Povijesna udruga Kaštel osnovana je 2013. godine, ali je izvorna ideja stvorena još i ranije. Udruga brine o očuvanju kulturno-povijesne baštine provođenjem aktivnosti uprizorenja razdoblja srednjeg vijeka, ondašnjeg života, kulture, običaja te vještina poput viteških borbi, streličarstva. U suradnji s Općinom Svetvinčenat te Turističkom zajednicom sudjeluje u organizaciji najposjećenije manifestacije; Srednjovjekovnog festivala, koji okuplja velik broj sličnih organizacija sa zajedničkim ciljem. U sklopu projekta Nevidljiva Savičenta te u odnosu na prepoznate potrebe lokalne zajednice, Povijesna udruga Kaštel organizirat će nekoliko tematskih filmskih matineja za osnovnoškolce te filmske večeri za odrasle.
www.udruga-kastel.com

Projekt Nevidljiva Savičenta, sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, provodi Općina Svetvinčenat u partnerstvu s udrugama civilnog društva: Šikuti Machine, Apoteka — Prostor za suvremenu umjetnost, Mediteranski plesni centar (ZPA) i Povijesna udruga Kaštel. Ovaj sinergijski projekt lokalne samouprave i organizacija civilnog društva cilja ostvariti društvenu promjenu razvojem novog modela sudioničkog upravljanja u kulturi usmjerenog prema održivom kulturnom razvoju Općine Svetvinčenat. Pozivajući se na koncept “prevođenje tradicije u suvremenu kulturu” partneri osmišljavaju i provode umjetničke programe koji oplemenjuju i obogaćuju postojeće kulturne sadržaje.