Aktualno, Nekategorizirano

U zagrebačkoj BIZkoshnici održan trening o razvoju programa mentalnog zdravlja mladih

Foto: BIZkoshnica

U listopadu se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja (10.10.), a povodom toga u zagrebačkoj BIZkoshnici održao se trening trenera u sklopu Erasmus+ projekta Don’t Worry Be You (DWBY). Cilj tog treninga je dati podršku osobama koje rade s mladima (youth workers) da razviju programe i resurse potrebne kao pomoć pri kultivaciji mentalnog zdravlja mladih. Program je uključivao mindfulness aktivnosti, emotional wellness sesije i tjelesnu regeneraciju (embodiment) u prirodi, navodi u priopćenju BIZkoshnica.

O sintagmi mentalnog zdravlja zasigurno ste već čuli, no pojam ostaje i dalje nepoznat ili olako shvaćen kod velikog broja ljudi. Mentalno zdravlje Svjetska zdravstvena organizacija definirala je kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici. Međutim, kod velikog broja ljudi taj pojam nema istu težinu kao i fizičko zdravlje. Smatra se da su, kolokvijalno rečeno, problemi u glavi izmišljotine “modernih generacija” koje su sve depresivne i krhke. Nasuprot fizičkom zdravlju, čiji se poremećaji lakše prepoznaju, mentalno zdravlje kategorija je koja ostaje zapostavljena. Također, iako svi ljudi trebaju njegovati svoje mentalno zdravlje, poseban naglasak treba se staviti na mlade, tinejdžere i djecu. U toj dobi osobe se još izgrađuju, a zbog nepisanih normi ponašanja i očekivanih društvenih uloga, dječacima se još teže otvoriti od djevojaka – ističu u priopćenju.

Njega mentalnog zdravlja počiva na prevenciji, a može se sažeti u jednostavno pitanje: “Reci mi kako se danas osjećaš?”. Ona se uvelike temelji na razgovoru pa je stoga bitno omogućiti sigurnu okolinu te pronaći sugovornika kojemu vjerujemo i kojemu smo se spremni otvoriti. Taj sugovornik može biti bilo tko s kim se osjećamo ugodno razgovarati: prijatelj, roditelj, nastavnik, cura ili dečko.
Jedna od poteškoća koja se nameće pri takvom razgovoru jest vokabular s kojim raspolažemo. On je često ograničen, jer emocije koje osjećamo nisu uvijek crno-bijele (sretan-tužan ili ljutit-veseo), već su složena mješavina raznih stanja i raspoloženja, za čiji točan opis tek treba utvrditi i razviti adekvatni jezik. Međutim potrebno je istaknuti kako prevencija ponekad nije dovoljna pa ljudi s ozbiljnim mentalnim poremećajima trebaju potražiti pomoć stručnjaka.

Često mladi teško pronalaze osobu od povjerenja s kojom mogu razgovarati, stoga im tu mogu pomoći youth workeri, odnosno ljudi koji na razne načine nastoje doprijeti do mladih te im pružiti podršku u njihovu emocionalnom, socijalnom i obrazovnom razvoju. Upravo zato BIZkoshnica zajedno s partnerima i youth workerima iz Italije, Nizozemske, Bugarske, Hrvatske, Grčke i Njemačke sudjeluje na spomenutom DWBY projektu. Jedan od ciljeva projekta jest vidjeti na koje sve načine možemo osnažiti mlade ljude i osobe koje rade s mladima potrebnim znanjima, vještinama i tehnikama kako bi se približili željenom načinu života.
U diskusiji s mladima i youth workerima zaključeno je da se u obrazovnom sustavu, ali i društvu općenito, nedovoljno priča o mentalnom zdravlju te da mladi imaju veliku potrebu za socijalizacijom i dijeljenjem. S obzirom na to da je zbog pandemije to u proteklih dvije godine bilo zapostavljeno, rađa se potreba više nego ikada pričati i svrhovito se družiti s drugima.

Osim što projekt ima za cilj širiti svijest o važnosti mentalnog zdravlja, njime se žele razviti novi alati, vokabular te izraditi priručnik u kojem će se obraditi šest tema vezanih za njegu mentalnog zdravlja: Body awareness, Emotion awareness, Communication, Self-agency, Motivation i Resilience. Priručnik će sadržavati teorijski i praktični dio (vježbe i primjeri) koji će youth workerima olakšati i unaprijediti njihov rad s mladima. Sadržaj je pogodan i za osobnu primjenu te se stavlja naglasak na razvoj alata s kojima ljudi samostalno mogu njegovati svoje mentalno zdravlje.

Za kraj, važno je napomenuti da će se u BIZkoshnici u sljedećih par mjeseci organizirati nekoliko besplatnih radionica za mlade na kojima će biti predstavljeni Don’t Worry Be You materijali te će ih mladi moći testirati. Sve informacije će u dogledno vrijeme biti objavljene na web-stranici i društvenim mrežama BIZkoshnice – zaključuje se u priopćenju.