Nekategorizirano, Stajališta

Udruga Franak: Pobijedili smo!

Udruga Franak u srijedu je u povodu odluke Ustavnog suda koji je odbio ustavne tužbe banaka protiv revizije Vrhovnog suda, ustvrdila da je pobijedila banke jer je neoborivo utvrđena ništetnosti valutne klauzule i promjenjive kamatne stope s valutnom klauzulom u švicarskim francima, prenosi Hina.

“Udruga Franak pobijedila je svih osam tuženih banaka koje više nemaju pravnih lijekova u Hrvatskoj i na temelju kolektivne tužbe dobila je neoborivo kolektivno utvrđenje ništetnosti valutne klauzule i promjenjive kamatne stope u svim kreditima tih banaka s valutnom klauzulom u švicarskim francima”, navode u Udruzi.

To po njima znači da “sada više nema niti teoretske mogućnosti, niti bilo kakvog pravnog lijeka u Hrvatskoj kojim bi banke mogle ukinuti bilo koji dio presude suca Radovana Dobronića“.

Naime, kolektivna tužba u slučaju franak pokrenuta je još 2012. a godinu kasnije uslijedila je prva presuda zagrebačkog Trgovačkog suda, odnosno suca Dobronića, koji je zaključio da su valutne klauzule i promjenjive kamatne stope ništetne. Nakon toga je, do odluke Ustavnog suda, uslijedio niz postupaka i različitih odluka na više sudskih grana.

Udruga Franak čestita Ustavnome sudu na “pravičnoj odluci” prisjetivši se da su upravo zahvaljujući dosljednoj primjeni hrvatskog prava i prava EU-a 2016. prihvaćanjem tužbe Udruge Franak na Ustavnome sudu dobili novu šansu da utvrđuju ništetnost valutne klauzule CHF.

Udruga objašnjava da odbijanje ustavnih tužbi banaka znači da svi ljudi koji su imali CHF kredit bilo koje vrste, bilo stambeni, bilo za motorno vozilo, bilo hipotekarni, bilo nenamjenski kredit bez hipoteke, imaju pravo na temelju privatnih tužbi dobiti sve preplaćene anuitete zbog rasta kamata i rasta tečaja CHF u njihovim kreditima. Isto tako, osim preplaćenih iznosa svi tužitelji dobit će i zatezne kamate na te preplaćene iznose, kažu u Franku.

U Hrvatskoj je bilo oko 70.000 kredita koji su otplaćeni prije konverzije CHF kredita i svi ljudi s takvim kreditima dobit će nedvojbeno svoj novac, ali moraju privatno tužiti banke, navodi se u priopćenju, dok ljudi koji su konvertirali kredite na temelju zakona i koji nisu do danas tužili, ipak trebaju pričekati do odluke Suda EU o njihovim pravima nakon konverzije.

Udruga Franak poručuje da nije završila svoju aktivističku borbu s bankama te da moraju afirmirati i dalje pravna shvaćanja koja još nisu donesena na Vrhovnome sudu RH. To je prije svega pitanje ništetnosti CHF ugovora budući da nakon koprivničke pravomoćne presude Županijskoga suda u Varaždinu za ništetnost dvaju ugovora, slijedi potvrda ništetnosti CHF ugovora na Vrhovnome sudu RH.

Vjeruju da će o tome pitanju odlučivati Sud EU gdje je već predložen postupak za odlučivanje o pitanju prava na restituciju za potrošače iz konvertiranih CHF kredita. Taj predmet važan je za 55.000 obitelji koje su konvertirale svoje kredite.

Udruga ističe i da su osim ništetnih kamata i ništetne valute CHF, banke ugovarale i ništetne izlazne naknade za prijevremenu otplatu kredita, ali i ništetne ulazne naknade za obradu kredita, pa će Udruga afirmirati i ta pitanja u javnosti.

“Pozivamo sve bivše i sadašnje dužnike u kreditima s valutnom klauzulom CHF da se jave Udruzi Franak i zatraže savjet kako tužiti banku. Nemojte ostavljati svoj novac u bankama! Da biste dobili svoj novac, morate tužiti banku!”, poručuju na kraju uz procjenu da po svakome kreditu banke duguju zajedno sa zateznim kamatama između 50 i 80 posto realiziranog kunskog iznosa kredita.

Ustavni sud u srijedu je odbio tužbe sedam hrvatskih banaka i potvrdio ništetnost valutne klauzule i promjenjive kamatne stope u švicarskim francima.

“Sada je konačno okončan kolektivni spor u kojem su podnositelji tvrdili da su nepoštene ugovorne odredbe o valutnoj klauzuli i promjenjivoj kamatnoj stopi u švicarskim francima. Time su ti postupci u Hrvatskoj okončani”, izjavio je Hini predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

U priopćenju nakon sjednice održane u srijedu Ustavni sud je naveo da je odbio i odbacio ustavne tužbe sedam hrvatskih banaka podnesene protiv presuda Vrhovnog suda i Visokog trgovačkog suda u kolektivnom sporu koji je pokrenula Udruga Potrošač zbog nepoštenih ugovornih odredbi vezanih uz švicarski franak.

“Ustavni sud RH nije našao povrede ustavnih i konvencijskih prava na koje su u ustavnim tužbama ukazivale banke”, navodi se u priopćenju.

(Hina)