Nekategorizirano, Svijet

UN: rekordne brojke žrtava 2017. u Afganistanu

EPA/GHULAMULLAH HABIBI
EPA/GHULAMULLAH HABIBI

– U četvrtoj godini sukoba u Afganistanu prošle je godine ubijeno ili ranjeno više od 10.000 civila, objavio je UN u godišnjem izvješću o civilnim žrtvama u četvrtak, istaknuvši da je s 10.453 žrtve riječ o rekordnoj brojci otkad je UN počeo dokumentirati njihov broj.

Ukupno 3438 ljudi ubijeno je a 7015 ranjeno, navodi UN dodajući da je 2017. četvrtu godinu zaredom premašena brojka od 10.000 žrtava. Pritom se u izvješću dodaje da UN nema cjelokupan uvid u situaciju u nekim dijelovima zemlje koji su pod talibanskom kontrolom.

Najčešći uzroci smrti su samoubilački napadi te napadi pomoću više vrsta oružja, kao i improviziranim eksplozivnim napravama, na koje otpada 40 posto svih žrtava tijekom godine.

Ukupno 22 posto žrtava – 605 ubijenih i 1690 ranjenih – uzrokovano je samoubilačkim napadima i drugim napadima s više oružja.

U najvećem napadu ispred zgrade njemačkog veleposlanstva u Kabulu ubijene su 92 osobe, a ranjena 491 osoba.

Broj žrtava napada prošle je godine porastao 17 posto u usporedbi s 2016., te dosegao najviše brojke otkad je UN počeo dokumentirati žrtve 2009. godine.