Nekategorizirano, Svijet

Rekordan broj civilnih žrtava u Afganistanu

afgan_cr– Više od 3500 djece nalazi se među žrtvama što predstavlja povećanje od 24 posto u godinu dana, istaknula je Misija.

– Između 1. siječnja i 31. prosinca 2016. Misija je popisala 11.418 civilnih žrtava (4498 ubijenih i 7920 ranjenih)”, što predstavlja općenito povećanje za tri posto (%2B6 posto po broju ranjenih), prenosi Hina.

Kao svjedok općeg slabljenja sigurnosti u zemlji gdje se sukob proširio na sve 34 pokrajine, “Misija je zabilježila rekordan broj žrtava kopnenih sukoba, samoubilačkih napada i napuštenih eksplozivnih naprava, kao i najgoru bilancu žrtava zračnih operacija od 2009.”, naglasila je direktorica za ljudska prava unutar Misije Danielle Bell.

U zračnim udarima afganistanskih snaga i njihovih američkih saveznika stradalo je 590 stanovnika, od kojih je 250 poginulo, gotovo dvostruko u odnosu na 2015. Gađali su sela i nastambe u kojima su se nalazile žene i djeca, primjerice blizu Kunduza u listopadu.

Unazad osam godina otkad UN objavljuje godišnje izvješće o civilnim žrtvama, u sukobu u Afganistanu poginula je 24.841 osoba a 45.347 ih je ranjeno, sve dokumentirano, podsjetila je Bell.

UN pripisuje veliku većinu (61 posto) tih žrtava napadima “protuvladinih elemenata”, prvenstveno talibana ali i Islamske države koja je znatno povećala broj napada u godinu dana.