Nekategorizirano, Svijet

Zastoj u evakuaciji iz Alepa

Sirijski opservatorij za ljudska prava objavio je da je evakuirano oko 8.000 osoba
Sirijski opservatorij za ljudska prava objavio je da je evakuirano oko 8.000 osoba

Sirijska vlada optužuje pobunjenike za kršenje primirja. Glasnogovornica ICRC-a Ingy Sedky izjavila je prije kršenja primirja da će se evakuacija nastaviti koliko treba kako bi ljudi koji žele mogli otići, prenosi HRT.

Ambulantna kola i autobusi cijelu noć su prometovali između posljednjeg uporišta pobunjenika u Alepu i sektora pod nadzorom pobunjenika na zapadu istoimene pokrajine. Sirijski opservatorij za ljudska prava objavio je da je evakuirano oko 8.000 osoba, među kojima je oko 3.000 boraca i više od 300 ranjenih osoba. Hezbolah, koji se bori na strani režima predsjednika Bašara al Asada, također je objavio da je više od 8.000 ljudi evakuirano u 10 konvoja.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da će sljedeća etapa za Siriju biti prekid vatre na cijelom teritoriju.

Na zahtjev Francuske danas će se hitno sastati Vijeće sigurnosti UN-a kako bi se razmotrilo humanitarno stanje u Alepu, čiji je istočni dio sinoć napustio i drugi konvoj.

U vrlo složenom sukobu u Siriji poginulo je više od 310.000 osoba od ožujka 2011.