Aktivizam, Nekategorizirano

Uredimo dom za Čigre – volonterska akcija

cigra-1-460x307Stalo ti je do prirode? Želiš pomoći životinjama da opstanu u okolišu koji je čovjek izmijenio svojom djelatnošću? Nije ti teško pokloniti svoje vrijeme?

Priključi nam se u volonterskoj akciji uređivanja otočića za gniježđenje čigri na Jezeru Rakitje, u subotu, 20.10.2018. s početkom u 9:00 sati! Usput saznaj nešto o čigrama, pticama selicama i zaštiti prirode u hrvatskoj od profesionalaca iz Udruge BIOM i Zavoda za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te Javne ustanova Zeleni prsten Zagrebačke Županije, koji sudjeluju u akciji.

A zašto idemo tamo?

Čigre su ptice selice. Zime provode na jugu Afrike, a svako proljeće i ljeto vraćaju se u Hrvatsku. Njih se oko 250 svake godine vraća na isti otočić na jezeru Rakitje kako bi se tamo gnijezdile. Inače se čigre u prirodi gnijezde na sprudovima velikih rijeka poput Save. No, ljudi su im svojim aktivnostima (hidroelektrane, kanaliziranje rijeke) uništili i oduzeli ta prirodna staništa. Zato se sada trudimo nadoknaditi im taj gubitak uređenjem otočića na Rakitju. Ornitolozi i ljudi koji se bave zaštitom prirode svake godine zajedničkim snagama čiste taj otok od novonarasle vegetacije, koja čigrama smeta. Ove godine želimo ga učiniti trajnije pogodnim za njihovo gniježđenje. Za to nam je vaša pomoć!

Više informacija doznajte na sljedećoj poveznici – Udruga BIOM.