EHO, Nekategorizirano

Uspješno završen projekt podrške lokalnim organizacijama u Općini Pokupsko

U periodu od 16. veljače 2022. do 16. kolovoza 2023. godine, Klub žena Pokupsko, u suradnji s partnerima: Nogometnim klubom “Kupa” Pokupsko, Kulturno umjetničkim društvom Pokuplje, Hrvatskim skijaškim klubom Pokupsko i Općinom Pokupsko, proveo je projekt “Mali ljudi velikog srca” uz financijsku podršku Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Glavni cilj projekta bio je osnažiti kapacitete 5 organizacija civilnog društva (od ukupno 8) na području Općine Pokupsko, kao i drugih OCD-ova koji djeluju na lokalnom području. Kroz stjecanje novih znanja, nabavku opreme i materijala te bolje uključivanje lokalnog stanovništva u aktivnosti, projekt je doprinio rješavanju lokalnih problema, jačajući kapacitete OCD-ova u područjima zapošljavanja, obrazovanja, socijalnog uključivanja i dobrog upravljanja. Također, projektnim aktivnostima unaprijedili su se kapaciteti OCD-ova za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama, što je pridonijelo ujednačavanju lokalnog, a time regionalnog, društvenog, gospodarskog i demokratskog razvoja Republike Hrvatske.

Tijekom trajanja projekta provedene su brojne aktivnosti, uključujući radionice, obuke i kulturne događaje. Sudionici su imali priliku sudjelovati u “Maloj akademiji za udruge”, radionicama informatičke pismenosti za volontere i članove udruga, te radionicama koje su se bavile alternativnim načinima prikupljanja sredstava za udruge. Također, organizirane su različite male škole, poput škole kajaka, škole folklora, škole nogometa i škole ribolova, a održane su i plesne radionice te radionice pripreme jela od riječne ribe.

U sklopu volonterske akcije “Slatki blagdani”, organizirani su posjeti starijim osobama te su podijeljeni ručno izrađeni crteži i kolači koje su izradili volonteri. Projekt je također potaknuo osnivanje dječjeg navijačkog kluba “Kupa kids”, koji je pratio lokalne utakmice, pružajući podršku lokalnim sportašima. Zahvaljujući projektu, sudjelovalo je ukupno 72 volontera koji su pružili više od 300 sati volonterskog rada. Osim toga, tijekom provedbe projekta, zaposlena su tri djelatnika. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 61.519,89 € (463.521,64 kn), a sredstva su osigurana iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 52.291,91 € (393.993,39 kn) te iz Državnog proračuna Republike Hrvatske u iznosu od 9.227,98 € (69.528,25 kn).

Ovaj projekt pokazuje da mali ljudi, okupljeni oko velikog srca za svoju lokalnu zajednicu, mogu donijeti značajan napredak i doprinos razvoju civilnog društva na lokalnoj razini. Nositelj projekta i njegovi partneri izrazili su zadovoljstvo postignutim rezultatima i planiraju daljnje aktivnosti kako bi nastavili poticati pozitivne promjene u svojoj zajednici.

Za više informacija o projektu “Mali ljudi velikog srca” posjetite web stranicu Kluba žena Pokupsko.