Nekategorizirano, Svijet

Više od milijun ljudi prisustovalo Povorci ponosa u Koelnu

Više od milijun ljudi izašlo je u nedjelju na ulice grada Koelna na zapadu Njemačke kako bi prisustvovalo godišnjoj Povorci ponosa.

Otprilike 60.000 ljudi sudjelovalo je u samoj povorci unatoč visokim temperaturama u središtu grada, prema organizatorima.

Povorka s oko 230 registriranih skupina dio je dvotjednog događaja Cologne Pride i trajala je duže nego ikada, rekli su organizatori.

Cologne Pride jedan je od najvećih događaja za lezbijsku, gay, biseksualnu, transrodnu, interseksualnu i queer (LGBTIQ) zajednicu u Europi. Što se Njemačke tiče, veličinom su usporedive jedino proslave u glavnom gradu Berlinu.

Ovogodišnji slogan događaja glasio je: “Za ljudska prava. Mnogi. Zajedno. Snažni”.

“Već smo postigli mnogo, no još nismo došli do našeg cilja”, rekla je njemačka ministrica kulture Claudia Roth na otvaranju događaja, dodavši da se i dalje valja boriti za jednaka prava te protiv homofobije i diskriminacije.

Njemačka meteorološka služba je izdala upozorenje zbog nedjeljnih vrućina u nekoliko gradova, uključujući Hamburg.

Povorka ponosa je u Njemačkoj poznata i kao Dan ulice Christopher, što se odnosi na lokaciju njujorškog bara Stonewall Inn, okupljališta gay zajednice u kojem je policija izvršila raciju 1969., što je dovelo do višednevnih prosvjeda protiv diskriminacije.

Nekoliko stotina policajaca čuvalo je događaj, a ulice blizu rute povorke bile su zatvorene veći dio dana, prema kelnskoj policiji. (Hina)