Aktivizam, Nekategorizirano, Rad udruga

Vjerska prava i slobode

vjera_crOd 1. studenog 2016. do 31. siječnja 2017., Kuća ljudskih prava Zagreb provela je  kvalitativno tematsko istraživanje pod nazivom „Vjerska prava i slobode – stanje i preporuke“, o stanju ljudskih prava u području vjerskih prava i sloboda u RH, a za potrebe analize usklađenosti nacionalnih normativnih i programskih instrumenata s međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava.

Kroz analizu sadržaja relevantnog nacionalnog zakonodavstva, te kroz prikupljanje empirijskih podataka fenomenološke naravi istraživanje analizira postojeći zakonodavni, javno-politički i institucionalni okvir, daje pregled međunarodnih standarda za zaštitu vjerskih prava i sloboda, te identificira tri teme od posebnog značaja: registracija vjerskih zajednica, financiranje vjerskih zajednica te vjerska edukacija u državnim (javnim) školama.

Istraživanje predstavlja istraživačko-zagovarački alat u cilju postizanja sustavnih promjena u ovom području, odnosno demokratskog unapređivanja postojećih standarda zaštite te donosi i konkretne preporuke za otklanjanje postojećih nedostataka i nepravilnosti u pogledu zakonodavne regulacije prava i sloboda vjerskih zajednica na području RH. Preporuke ukazuju na potrebu zakonodavne revizije kojom bi se utvrdilo poštivanje ustavnog načela jednakosti svih vjerskih zajednica pred zakonom.

Istraživačka publikacija dostupna je OVDJE.

Publikacija je nastala uz financijsku podršku Grada Zagreba i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Za sadržaj je isključivo odgovorna Kuća ljudskih prava Zagreb. Stajališta izražena u ovoj publikaciji ne mogu se smatrati službenim stavom donatora niti nužno odražavaju stajališta donatora.