Aktualno, Nekategorizirano

WHW / Što, kako i za koga pozivaju na seminar, 08. i 09. 07. 2016., @ MaMa

01rustees.Gugg_.AprilDE1E4EWHW / Što, kako i za koga vas pozivaju na seminar: “Global Ultra Luxury Faction (G.U.L.F)”, Guggenheim muzej, akcija, New York City, 2016., Kuća od karata: umjetničke institucije danas
u petak i subota, 08. i 09. 07. 2016. @ MaMa

sudjeluju: Emina Bužinkić, Branislav Dimitrijević, Erden Kosova, Lívia Páldi, Mykola Ridnyi, Gregory Sholette, Goran Sergej Pristaš, Vesna Vuković, Joanna Warsza, WHW

Pozivajući na zajedničko promišljanje modela kulturnih institucija koje se mogu oduprijeti korporativnoj logici, populističkom konceptu javne sfere, identitarnim kulturnim politikama i pritiscima cenzure i autocenzure, seminar razmatra problematiku institucionalnih modela i infrastrukture umjetnosti u kontekstu odgovornosti, izvan jednostavnih podjela ‘unutra’ i ‘izvan’.

Kroz djelovanje nezavisnih i eksperimentalnih, umjetničkih i (inter)kulturnih institucija te različitih inicijativa i platformi, seminar izdvaja nekoliko prepletenih tema koje se bave mogućnostima angažmana, strateškog povlačenja i bojkota; djelovanjem u drastično nepovoljnim ideološkim, političkim i materijalnim okolnostima; monetizacijom kulture; prekarnim i fleksibilnim uvjetima kulturne produkcije; građenjem novih institucionalnih praksi i rekonfiguracijom postojećih odnosa te pozicioniranjem institucija prema široj javnosti i lokalnim zajednicama.

Kako bismo izbjegli zamke perpetuiranja postojećih stanja i pitajući se što su danas uopće institucije, uz evociranje izvornog značenja pojma institutum – lat. svrhovito i planirano djelovanje – seminar se realizira kao mjesto pauze u kojem sebi i drugima želimo postaviti temeljna pitanja o tome što i kako radimo kada se bavimo umjetničkim i kulturnim djelovanjem

Više o svim sudionicima i panelima: http://www.mi2.hr