Aktivizam, Nekategorizirano

Zelena akcija poziva na izložbu fotografija „KEEPERS“ / Park Maksimir 28.06.-10.07.

Keepers-hr-plakat
Keepers-hr-plakat

Izložba donosi priče ljudi širom Europe koji su posvetili život borbi za okoliš, a u parku Maksimir će biti postavljena od 28.06. do 10.07. Od norveških fjordova do bugarskih planina, njihov rad na očuvanju bioraznolikosti i postizanju zaokreta u njezinu razornom smanjenju zabilježen je fascinantnim fotografijama koje ilustriraju priče ljudi koji nadahnjuju – istinskih čuvara prirode. Autor izložbe i istoimene knjige dugogodišnji je fotograf i aktivist, Luka Tomac.

Nova u nizu serija fotografija Luke Tomca prati širok spektar pojedinaca koji dijele istu nesebičnu želju za očuvanjem svog lokalnog, prirodnog identiteta. Okupljeni u foto publikaciji koja objedinjuje različite lokalne okolišne borbe u kontekstu globalne borbe za autohtoni prirodni okoliš, pojedinci i njihovi ciljevi nedjeljivi su od njihovog pojedinačnog kulturnog konteksta.

Rijedak uvid u svaku od ovih lokalnih inicijativa, nudi nam mogućnost autorefleksivnog promišljanja i razumijevanja naših “domaćih” inicijativa te omogućava da razumijemo širinu spektra pitanja koja bismo i sami tek trebali dotaknuti. Samim time smo potaknuti promišljati o svojim specifičnim prirodnim habitusima te načinima na koje ih svojatamo, u odnosu na to kako ih tretiramo. Izravan i dokumentaristički karakter fotografskog istraživanja Tomca posljedično nam omogućuje da kvalitetnije razumijemo prirodni prostor kojeg dijelimo i s kojim se neminovno osobno i kolektivno identificiramo. “Čitajući” fotografije razumijemo da borba za autohtoni okoliš nadilazi pitanje puke političke agende, već seže i do korijena našeg osobnog poimanja “sebe” unutar društvenog i prostornog konteksta, a nesebičnost aktivizma koji je borbu započeo predstavlja srž nove društvene promjene. Proizašao kao rezultat razgranate i čvrste međunarodne mreže nevladinih organizacija, projekt Keepers dokumentiranjem lokalnih ekoloških inicijativa na koncizan i svjež način predstavlja različite jedinstvene europske krajolike te, kao njene dionike, njihove ljudske zajednice. Njihova aktualna političko-pravna pitanja personificirana su nositeljicama i nositeljima lokalnih okolišnih pokreta koji nastoje uspostaviti novu ili povratiti ugroženu prirodnu ravnotežu čovjeka i prirode.

Autor fotografija Luka Tomac, kao kreativna okosnica projekta Keepers, ostao je dosljedan dosadašnjem putopisnom i dokumentarističkom karakteru kadra, kojeg je ovog puta nadogradio osobnim emotivnim nabojem što ga reflektiraju ljudski protagonisti njegovih krajolika. Unutar serije je znakovito kontinuirano korištenje širokog kadra u kojem podjednako važne protagoniste predstavljaju male figure pojedinaca u njegovom središtu te samih monolitnih krajolika koji ih okružuju. Evidentno je nastojanje premetanja hijerarhijskog odnosa što reflektira svojevrsnu paradigmatsku promjenu suvremenog društva. U kadrovima portreta ljudska figura predstavlja tek personifikaciju privremene, aktualne borbe, dok u kadru dominantan krajolik simbolizira motiv i cilj, odnosno prošlost i budućnost suvremene zajednice.

Vrijedi istaknuti kontinuirano preklapanje čovjeka i prirode, kulture i krajolika u projektu Keepers, čime je izlaganje na otvorenom, javnom prostoru doživjelo svoje konceptualno zaokruženje, no definitivno ne i svoj konačan završetak. Projekt Keepers/Čuvari do sada je gostovao u Briselu (Belgiji), La Velleti (Malta), Limasolu (Cipar), Ženevi i Lausanni (Švicarska), Tbilisiju (Gruzija), a nakon Zagreba i Dubrovnika izložba i knjiga nastavljaju putovanje prema Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Norveškoj.

Više o projektu “KEEPERS”: http://natures-keepers.org/
Poveznica na Facebook event: http://bit.ly/28Vg9oN

Izložba je organizirana u sklopu projekta „The Right to Nature“ financiranog od strane fundacije MAVA, a kojeg u suradnji s članicama iz Hrvatske, Češke, Cipra, Mađarske, Njemačke, Malte i Ujedinjenog Kraljevstva provodi mreža Friends of the Earth Europe. Cilj projekta je osigurati podršku javnosti i politike ambicioznoj zaštiti prirode na razini EU te spriječiti bilo kakvo razvodnjavanje standarda na tom području u barem 7 država članica u kojima se projekt provodi.

Preuzeto sa portala: http://zelena-akcija.hr