Aktivizam, Nekategorizirano

Živa knjižnica u Rijeci na Međunarodni dan ljudskih prava

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava u utorak, 10. prosinca od 16:30 do 19:30 sati u Narodnu čitaonicu u Rijeci (Korzo 24) dolazi živa knjižnica.

Živa knjižnica  djeluje kao i svaka druga knjižnica – čitatelji/ce dođu i „posude“ knjigu na neko ograničeno vrijeme. Jedna razlika ipak postoji – u živoj knjižnici ljudi su knjige, a priče nisu fikcija. Naime, žive knjige su ljudi s nesvakidašnjima pričama i životnim iskustvima, odnosno pripadnici i pripadnice manjinskih društvenih skupina koje su vrlo često diskriminirane ili stigmatizirane, a s kojima većina od nas nikad nije imala mogućnost popričati ili ih upoznati.

U Živoj knjižnici čitatelji i čitateljice pomoću kataloga živih knjiga odaberu i ‘posuđuju’ živu knjigu na ograničeno vrijeme te je nakon čitanja (razgovora koji traje do 25 minuta) ‘vraćaju na policu knjižnice’. U ovoj živoj knjižnici moći ćete poslušati priče živih knjiga sljedećih naslova: Lezbijka, Transrodna osoba, Žena koja je pobijedila rak, Biseksualna osoba, Majka osobe s teškoćama u razvoju, Beskućnica, Život s Parkinsonom, Gey, Slijepa osoba, Tiha borba: bipolarni poremećaj, Kućanica svojim izborom i Feministkinja.

Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže i da svi zajedno u opuštenoj atmosferi naučimo više o životima ljudi koji s nama dijele svakodnevicu. Dođite u živu knjižnicu i proširite svoje vidike, upoznajte nove ljude te preispitajte svoja uvjerenja i prevladajte predrasude!- zaključuju u pozivu udruge PaRiter.

Udruga PaRiter već je održala niz živih knjižnica otvorenih za javnost, koje su izazvale veliko oduševljenje građana i građanki. Živu knjižnicu organizira udruga PaRiter u suradnji s Gradskom knjižnicom Rijeka, a financijski je podržana od strane Primorsko-goranske županije.