Hrvatska, Nekategorizirano

Deseci azilanata pobjegli iz hotela Porin

azilanti_crDevet je mjeseci ovdje. A još nije odradio niti intervju s kojim počinje procedura odlučivanja o njegovom zahtjevu za azil. Ovaj je Afganistanac htio bolji život u Austriji, no vraćen je u Hrvatsku. Izbora više nema, a neizvjesnost i predugo čekanje je ono što ga, kaže, najviše muči.

– Najvažniji nam je azil! Nosimo se i s poteškoćama i s hranom ovdje, samo da nam je azil. A dugo se čeka i onda naposlijetku dobiješ odbijenicu, pa ne možeš ni u jednu drugu zemlju – kaže Salsal, prenosi SEEbiz.

U ovom trenutku više od 570 osoba u Hrvatskoj traži azil i procedura im je u tijeku: U MUP-u su nedavno rekli kako su mnogi zahtjevi došli u isto vrijeme, ali da je sve unutar zakonskih rokova – iako će mnogi tražitelji tvrditi da nije uvijek baš tako.

S obzirom na to da su zahtjevi često odbijeni, posljednja tri tjedna barem je 80 ljudi, kažu u Isusovačkoj službi za izbjeglice, napustilo Porin.

– U zadnje vrijeme je veći broj ljudi koji su ovdje bili duže vrijeme – pobjeglo. Dio ih je pobjegao jer su dobili negativnu odluku i nisu se odlučili za daljnju pravnu borbu za ostanak, dio ljudi je otišlo jer se razvila psihoza da će svi dobit odbijenicu, a dio zbog ljeta – jer je ljeto inače doba kada veći broj ljudi odlazi – kaže Dražen Klarić.

MUP pak pojašnjava:

– Prihvatilište za tražitelje azila objekt je otvorenog tipa i tražitelji međunarodne zaštite, koji su smješteni u Prihvatilištu, sukladno odredbama Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti mogu se slobodno kretati ne samo u mjestu određenog im boravišta, već i unutar cijelog teritorija Republike Hrvatske te mogu slobodno napustiti Prihvatilište kada žele.

Istovremeno, oni kojima je jednom Europa otvorila vrata i primila ih – a onda preko noći promijenila politiku i pravno gledajući – proglasila njihov ulazak ilegalnim – čekaju odluku Suda pravde Europske unije koji bi ovih dana trebao donijeti svoje mišljenje: jesu li Austrija i Slovenija mogle u takvoj izvanrednoj situaciji koja je bila očigledan dogovor europskih zemalja – aktivirati Dublinski mehanizam – i vratiti ljude u Hrvatsku kao prvu zemlju ulaska?

– Sud odlučuje da li su ta vraćanja Austrije i Slovenije ljudi u Hrvatsku po tom mehanizmu zakonite ili ne, a posredno ono što je zanimljivo odlučuje jesu li ti ulasci nezakoniti ili zakoni – kaže Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije.

Po proceduri, već je napisano mišljenje nezavisne odvjetnice – iako odluka suda tek treba biti donesena, očekuje se ovih dana.

– Ona je zaključila da ulazak nije ni ilegalan ni legalan, no da Dublinski mehanizam na kojem temelje zemlje poput Austrije i Slovenije zahtjev da se Hrvatskoj vrate te izbjeglice – ne može biti mehanizam za vrstu situacije koja je vladala – kaže Kranjec.