Nekategorizirano, Svijet

Europske snage solidarnosti mladima će omogućiti praktičnu solidarnost

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u svom je govoru o stanju u Uniji prošli tjedan u Europskom parlamentu u Strasbourgu najavio osnivanje Europskih snaga solidarnosti kroz koje će mladi Europljani moći ponuditi svoju pomoć u kriznim situacijama, prenosi Narod.hr.

– U Europi ima puno mladih socijalno osviještenih ljudi koji su voljni znatno pridonijeti društvu i pomoći u iskazivanju solidarnosti – kazao je Juncker, predstavljajući inicijativu.

– Mladi diljem EU-a moći će pružiti svoju pomoć ondje gdje je najpotrebnija, kao odgovor na krizne situacije poput izbjegličke krize ili nedavnih potresa u Italiji. Želim da se Europske snage solidarnosti aktiviraju što prije, a da do 2020. u njima sudjeluje prvih 100.000 mladih Europljana – kazao je.

– Dobrovoljnim sudjelovanjem u Europskim snagama solidarnosti ti će mladi ljudi dobiti priliku razvijati vještine te steći ne samo radno, nego i vrijedno životno iskustvo – istaknuo je.

Mladi će moći pomagati u radu nevladinim organizacijama, mjesnim vlastima ili privatnim tvrtkama angažiranim na rješavanju raznih problema u EU-u, primjerice obnovi zajednica nakon prirodnih katastrofa, društvenih izazova kao što su socijalna isključenost, siromaštvo, zdravlje i demografski izazovi ili pak prihvat i integracija izbjeglica. Gašenje šumskih požara u to nije uključeno jer zahtijeva veliku stručnost, no ako neka ruralna zajednica želi minimizirati rizik od požara krčenjem grmlja, mladi bi u tome mogli sudjelovati, objašnjava Komisija.

Inicijativa je zamišljena kao nadogradnja na postojeće profesionalne i volonterske programe za mlade, uključujući mobilizaciju postojećih mreža za zapošljavanje, obrazovanje i civilno društvo u Europi. Razvijat će se u uskoj suradnji s državama članicama, mjesnim vlastima i nevladinim organizacijama.

Sudjelovat će moći osobe mlađe od 30 godina, neovisno o tome odakle dolaze, školuju li se, rade li ili ne, a prijavit će se moći preko jedinstvene kontakt-točke, web-portala Europskih snaga solidarnosti. Angažman će trajati između dva mjeseca i godine dana. Rad za plaću trajat će najmanje četiri mjeseca. Mladi će moći pomagati u domovini ili u nekoj drugoj državi članici, ovisno o potrebama organizacija koje sudjeluju u inicijativi i profilu i želji volontera.

Ako osoba bude angažirana kao plaćeni radnik, pripravnik ili naučnik u drugoj državi članici, dobit će plaću (za ugovor o radu) ili naknadu (za pripravništvo ili naukovanje) kako bi mogla pokriti troškove života i putovanja, što se može pokriti iz Garancije za mlade.

Ako bude angažirana kao volonter, troškovi poput hrane, smještaja i putovanja pokrivat će se iz bespovratnih sredstava koje će organizacija dobiti iz Europske volonterske službe. Dobit će i džeparac, čiji će iznosi ovisiti o državi u kojoj volontira, a bit će i osigurana u sklopu EVS-a, navodi Komisija.