Hrvatska, Nekategorizirano

Građani donirali više od 115.000 kuna za izradu respiratora CroResp koje izrađuje desetak entuzijasta

Respiratore CroResp, namijenjene zaštiti hrvatskih zdravstvenih djelatnika od novog koronavirusa, danonoćno izrađuje desetak entuzijasta okupljenih oko portala Pandemija.info. U radu im, najviše u 3D ispisivanju, pomaže još nekoliko desetaka ljudi iz cijele Hrvatske. Vođeni su činjenicom da zdravlje građana u aktualnoj pandemiji ovisi o zdravlju medicinara.

Repiratore je zatražilo već 830 zdravstvenih djelatnika, a njima je opskrbljeno prvih 180. Još 350 respiratora upravo se distribuira po hrvatskim bolnicama. Velika potražnja za CroRespom potvrda je da medicinari ne raspolažu odgovarajućom zaštitnom opremom na svojim radnim mjestima. Upravo je iz tog razloga razvijen CroResp. Respirator se izrađuje od ronilačke maske, adaptera i filtra za viruse. Tako zdravstvenim djelatnicima štiti cijelo lice, a najvažnije – oči i dišne putove.

Građani su prepoznali vrijednost inicijative ljudi okupljenih oko portala Pandemija.info. U kampanju masovnog financiranja izrade respiratora CroResp uključilo se 430 građana te nekoliko tvrtki. Zajedno su putem crowdfunding platforme Croinvest i udruge Pomaganje je uvijek in prikupili više od 115.000 kuna što je gotovo 77 posto iznosa potrebnog za opskrbu prvih tisuću zdravstvenih djelatnika respiratorima. Za proizvodnju tisuću respiratora potrebno je 150.000 kuna. U iduća tri dana koliko još traje donacijska kampanja, potrebno je prikupiti još 35.000 kuna. Dijelovi koji se moraju nabaviti ili izraditi za CroResp, stoje oko 150 kuna po respiratoru. Svi uključeni u njihovu izradu rade besplatno.

„Projekt napreduje odlično, a iduća su nam tri dana ključna. Svakodnevno nam stižu nove narudžbe respiratora, a naši ljudi gotovo da ne spavaju kako bi zdravstvene djelatnike diljem zemlje čim prije mogli opskrbiti CroRespom. Najviše narudžbi stiže nam iz Zagreba, Osijeka, Rijeke i Splita. Reakcije liječnika i medicinskih sestara koji već koriste respirator, izuzetno su pozitivne. Neizvjesno je kako će se pandemija razvijati, a CroResp zdravstvene djelatnike može štititi od virusa na duge pruge“, kazao je Ivor Ković, specijalist hitne medicine koji je pokrenuo portal Pandemija.info te izradu respiratora CroResp.

CroResp zajedno su razvili medicinski i informatički stručnjaci razmjenjujući znanje i iskustvo s ljudima diljem svijeta koji su uslijed pandemije bolesti COVID-19, stvarali slična rješenja. Upute kako se radi CroResp, objavili su na svojim mrežnim stranicama. Za konzultacije im se sada javljaju ljudi iz susjednih zemalja. I većina ljudi koji respiratore proizvode u drugim dijelovima svijeta, svoje spoznaje objavljuje kao tzv. slobodni izvor. To nije stvar koja se treba patentirati, jer si, smatraju, čovječanstvo u ovakvim situacijama ne smije dopustiti sebičnost.

Dodatne informacije: https://pandemija.info/

Kampanja: https://croinvest.eu/kampanja/croresp-respirator/