Aktualno, Nekategorizirano

Koalicija za zaštitu prava i položaja prisilnih migranata: Zajedno protiv ilegalnog protjerivanja

Koalicija za zaštitu prava i položaja prisilnih migranata duž euro-balkansih ruta koja okuplja organizacije iz Srbije, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Italije upozorava kako se u zemljama Balkana, duž migrantskih ruta, ustaljuje kao praksa ilegalno protjerivanje ljudi iz jedne u drugu susjednu zemlju, a sve češće i lančano protjerivanje ljudi kroz više zemalja, stoji u zajedničkom priopćenju koje prenosimo u cjelosti.

Takozvani pushbackovi se događaju svakodnevno, često uz upotrebu fizičke sile, otimanje imovine od izbjeglica i migranata, maltertiranje i ponižavanje. Posebno zabrinjava što se ne štede ni djeca ni maloljetnici bez pratnje roditelja i što se ljudima koji žele zatražiti azil ta mogućnost uskraćuje. Ove akcije najčešće provodi granična policija, pod okriljem noći, ali sve češće i tijekom dana.

Prema podacima APC-a, od početka godine do 19. rujna zabilježeno je preko 1256 inidividualnih pushbackova u Srbiju iz susjednih zemalja, prije svega iz Hrvatske, preko 472 i Mađarske, preko 485. O tome se premalo govori u lokalnim medijima, a kako razmjere nehumanog i nezakonitog postupanja prema jednoj od najugroženijih grupa ljudi kao što su izbjeglice i migranti nadilaze iskustva iz prethodnih godina, neophodno je hitno apelirati na nadležne institucije da zaustave akcije u kojima ljudi, osim što postaju žrtve krijumčara, postaju i žrtve država.

Mnoge od izbjeglica dolaze na Balkan i kreću se balkanskim rutama u potrazi za zaštitom od nasilja i progona u zemljama porijekla. Oni se nemaju kamo vratiti jer su njhovi domovi razoreni, a život im je ugrožen zbog nasilja i progona od raznih oružanih grupa. Među njima je mnogo djece i žena, ali i tinejdžera, mladih ljudi koji su krenuli u potragu za mirnijim i boljim životom. Nitko od njih ne zaslužuje da bude izložen nasilju i nehumanom i degradirajućem ponašanju od bilo koga, a ponajmanje od državnih vlasti.

Ovakvo ponašanje graničnih policija koje se može tumačiti kao nezakoniti pokušaj kontrole migracija, ima alternative, a to je primjena postojećih zakona i pravnih procedura, koje podrazumjevaju otvoren pristup za migrante, funkcioniranje azilnog sistema i postupka, funkiconalne procedure readmisije.

Apeliramo na državna tijela da poštuju i primjenjuju domaće i međunarodne zakone. Apeliramo na međunarodne organizacije da oštro osude nezakonito, nasilno i nehumano protjerivanje ljudi i pokrenu sve mehanizme kojima raspolažu kako bi vlade zemalja o kojima je riječ poduzele mjere sprječavanja i zaustavljanja ove prakse neprimjerene civilizacijskim vrijednostima Europe i vremena u kome živimo.

Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila
Centar za mirovne studije
ICS Trst
Legis