Hrvatska, Nekategorizirano

Na humanitarnom koncertu “Želim život” dosad prikupljeno 1,2 milijuna kuna

U organizaciji Zaklade Ana Rukavina i Nove TV na Trgu bana Jelačića u utorak je održana tradicionalna humanitarna akcija i koncert “Želim život”, a za to se vrijeme putem telefonskih poziva prikupljao novac za nove uzorake za Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica.

Na koncertu je do 23,30 sati prikupljeno više od milijun i dvjesto tisuća kuna.

Koncert “Želim život” Zaklade “Ana Rukavina” održava se 14. godinu za redom u sjećanje na 29-godišnju novinarku Vjesnika Anu Rukavinu, koja je preminula bolujući od leukemije, i u povodu 13 godina rada Zaklade.

Od početka rada Zaklade, proširen je Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica sa 150 na gotovo 63 tisuća darivatelja, otvorena je javna Banka krvi iz pupkovine “Ana Rukavina”, iz Hrvatskog Registra DDKMS i Banke krvi iz pupkovine “Ana Rukavina” izdano je 115 transplantata za hrvatske i inozemne pacijente te je dosad sedmero liječnika iz Hrvatske dobilo priliku usavršavati se na najboljim svjetskim klinikama u području hematologije i pedijatrije.

Glavni je cilj humanitarne akcije borba za unaprjeđenje hrvatske hematologije, a iz Zaklade su istaknuli podatke prema kojima je Hrvatska 11. država u svijetu po broju potencijalnih darivatelja na 10 tisuća stanovnika te osma u svijetu po broju darovanih krvi iz pupkovine na 10 tisuća stanovnika.

Upraviteljica Zaklade i majka pokojne Ane, Marija Rukavina na početku je koncerta najavila da ove godine na specijalizaciju u Washington odlazi i prva medicinska sestra.

Građane na središnjem zagrebačkom trgu zabavljali su Maja Šuput, Vigor, Željko Bebek, Sanja Doležal, Zec i Marinko iz Novih fosila, Psihomodo Pop, Opća Opasnost, Indira, Forza, Mejaši, Matija Cvek, Domenica, Vesna Pisarović i Pravila Igre.

Za vrijeme koncerta aktivan je bio pozivni centar gdje su se na telefone javljale osobe iz društvenog, javnog i političkog života.

Jandroković: Nastavljamo plemenitu ostavštinu Ane Rukavine

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković rekao je kako je lijep osjećaj pomoći u toj plemenitoj akciji.

“Lijep je osjećaj biti ovdje. Ljudi zovu iz svih dijelova Hrvatske, dobronamjerni su, radosni i žele pomoći ovoj plemenitoj akciji. Danas je najvažnije da razmišljamo o dobru, prijateljstvu, ljubavi i da slavimo život. Ana Rukavina je iza sebe ostavila nešto jako plemenito”, istaknuo je Jandroković.

Dodao je i kako je, prije nego što je došao, pročitao njezino pismo koje je napisala kad je bila teško bolesna i podsjetio se na fascinantan spoj ljubavi prema životu i tuge što napušta svoje bližnje.

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić poručio je kako je i osobno prijatelj Zaklade i obitelji. “Ana Rukavina može biti uzor i primjer svima nama. Sestre i prijatelji zaklade učinili su njezin san mogućim. Dok je takvih ljudi bit će i ovoga grada i domovine”, rekao je Bandić, dodavši da Zagreb ima najbolji Advent i najbolju humanitarnu akciju, sve na Jelačić placu.

Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Milijan Brkić je rekao da je ova akcija poruka Ani da se njezin san ostvaruje te da je svaki spašeni život znak da je ona bila u pravu.

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković naglasila je da ova akcija dokazuje da je hrvatsko društvo humano.

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić zahvalio se svim građanima koji su sudjelovanjem u akciji pomogli spasiti živote.

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić istaknuo je da su nogometaši veliki humanitarci i u tišini. “Po tko zna koji put pokazali smo veliko srce i zajedništvo, a pogotovo u ovoj akciji. Svaka čast Zakladi, a nama je dužnost pomoći”, poručio je.

Rad zaklade građani mogu i nadalje podržati pozivom na humanitarni broj 060 9000. Cijena poziva je pet kuna (+PDV), a pozivi građana na humanitarni broj bit će mogući do 31. prosinca. Omogućene su i uplate putem aplikacije KEKS Pay Erste banke.

Prošle je godine prikupljeno 1,45 milijuna kuna, a građani su s 233.211 poziva na humanitarni broj pokazali solidarnost prema teško oboljelima u Hrvatskoj i svijetu.(Hina)