Hrvatska, Nekategorizirano

Ovajputglasam.eu – kampanja za veći odaziv na europske izbore

eurobarometar– Nepolitička kampanja ovajputglasam.eu kojom će se nastojati motivirati građanke i građane Europske unije da u što većem broju izađu na europske izbore u svibnju 2019. predstavljena je u petak u Kući Europe u Zagrebu, prenosi Hina.

“To su nakon indijskih izbora najveći demokratski izbori. Nigdje toliko milijuna ljudi, odnosno pola milijarde ljudi nema pravo izaći na izbore i iskazati svoju volju kao što to mogu građanke i građani Europske unije”, istaknuo je predstavnik Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević.

Hrvatska je, međutim, na posljednjim europskim izborima 2014. s izlaznošću od tek 25 posto bila uz bok Slovačkoj, Češkoj, Poljskoj i Sloveniji.

Još je lošija situacija bila kod mladih birača. Njih se čak 87 posto nije odazvalo tim izborima, podsjetila je voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Violeta Simeonova Staničić.

Ovaj put glasam

Građani se sada mogu aktivno uključiti u nastojanje da se to promijeni. U kampanju mogu uključiti registracijom na stranici ovajputglasam.eu koja je povezana s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

Svi registrirani mogu se zapisati za europske teme koje ih zanimaju, ali i mobilizirati svoju grupu ljudi s kojom će poticati ostale građane na izlazak na europske izbore od 23. do 26. svibnja sljedeće godine.

Unatoč slaboj motiviranosti i političkoj nezainteresiranosti, Simeonova Staničić ističe rezultate posljednjeg istraživanja Eurobarometra prema kojemu 68 posto građana u EU, a 66 postou Hrvatskoj, smatra da je članstvo u EU korisno, što je najbolji rezultat od 1983. godine.

“Izbori kao takvi najveća su pojedinačna akcija u jednoj državi kada govorimo o mobilizaciji. Propuštanjem izlaska na izbore nitko neće iskoristiti taj listić, ali će netko umjesto vas donijeti odluku”, upozorila je Janja Horvat Drobnjak iz Državnog izbornog povjerenstva.

Na predstavljanju u Kući Europe sudjelovali još najuspješniji volonteri kampanje u Hrvatskoj, Danijela Svirčić i Matej Kečkeš. Pozvali su mlade da se priključe kampanji, informiraju o izborima i postanu aktivni članovi društva.

Prema trenutnim podacima, 28 posto mladih u Hrvatskoj navelo je da neće izaći na izbore u svibnju.

Na stranici ovajputglasam.eu dosad se registriralo oko 72 tisuće građana Europske unije, među kojima je dvije tisuće iz Hrvatske.