Hrvatska, Nekategorizirano

Pride 2018: Trijumf ljubavi i slobode

foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ

Oko 15 tisuća ljudi sudjelovalo je u 17. zagrebačkoj Povorci ponosa, koja je ove godine održana pod geslom “Da nam živi, živi rod”, a koja će zasigurno biti upisana među najbrojnije, najveselije, vizualno najmaštovitije i najljepše manifestacije Zagreb Pridea.

Unatoč svim pesimističnim očekivanjima zbog izostanka promotivne podrške srednjestrujaških medija i općoj letargiji koja je zavladala društvom, zagrebački Pride je pokazao kako agresivni i glasni kršćanski fundamentalisti i krajnja desnica ipak nisu uspjeli nadvladati slobodarski duh nepokorenog grada.

Političke akcije desničara protiv Istanbulske konvencije bile su dodatni motiv organizatorima, ali ne i ključni razlog da se potrude da Pride uspije jer smatraju da se treba ići i korak dalje i tražiti još veća prava, a ne samo reagirati na ono što čine neprijatelji ljudskih prava LGBTIQ zajednice.

Na prvim Prideovima naša su djeca bila mala i mi smo ih vodili sa sobom, a danas su odrasli i dolaze sami

“Moto ovogodišnjeg Pridea bila je ‘Da nam živi, živi rod’, dakle, teme su rodna ravnopravnost i rodna raznolikost za koje smatramo da su temeljne vrijednosti našeg društva, a želimo naglasiti da su rodna ravnopravnost i raznolikost daleko više od spola koji dobijemo pri rođenju. To znači da svaka osoba mora imati pravo na svoj identitet, što uključuje i rodni identitet i taj identitet mora u potpunosti biti društveno i pravno priznat”, izjavila je za Crol.hr Mia Gonan, programska koordinatorica Zagreb Pridea.

foto HINA/ Damir SENČAR
foto HINA/ Damir SENČAR

U Povorci ponosa sudjelovali su ponovno brojni strani veleposlanici i političari opozicije, mnoge poznate osobe, ali najviše su se isticali izrazito mladi ljudi koji su svojom brojnošću nadmašili sve dosadašnje Prideove.

Zagreb je u 17 godina uspješno prešao put od grada koji na trgovima molotovljevim koktelima dočekuje sugrađane iz LGBT zajednice do grada koji je dom iza sve, koji s prozora, ulica i trgova maše, pozdravlja, pjeva i veseli se slavlju ljubavi i slobode

“Prvih godina održavanja Pridea naša su djeca bila mala i mi smo ih vodili sa sobom. Danas su odrasli i dolaze sami i to je najbolje što se moglo dogoditi”, ponosno nam je objasnila mama Iva koja je koračala sa svojim mlađim sinom, dječakom koji je tek krenuo u osnovnu školu. Stariji sin je u Povorci bio sa svojim društvom.

Ovogodišnja Povorka ponosa ponovno se održava u jeku napada na žene, na transrodne osobe, na obitelj i djecu, na manjine, napada na sve aspekte rodne i drugih različitosti i raznolikosti. Stoga organizatori iz Zagreb Pridea traže omogućavanje slobodnog donošenja odluke o rađanju, da se prestane s referendumima usmjerenim zatiranju ljudskih prava i prava žena i da se kroz novi obiteljski zakon prizna pravo na građanski brak svim parovima, bez obzira na njihov spol i rod. Traže i da se svim transrodnim osobama u Hrvatskoj omogući bezuvjetno zakonsko priznanje roda.

Zagreb i Pride vole se javno

foto HINA/ Damir SENČAR
foto HINA/ Damir SENČAR

“Pozdravljam sve nas kojima je dosta da nam govore ‘tako vam je to u braku’, sve nevidljive žene, sve nas kojima je dosta da se na karnevalima pale slikovnice i sve nas kojima je dosta da se gej osobe poistovjećuje s pedofilima; (pozdravljam sve nas) kojima je dosta prikrivanja svog života i ljubavi, koji ne želimo više trpjeti da nam se govori kako se trebamo osjećati, kako da se rodno izražavamo i koga da volimo ili tko čini naše obitelji i sve nas kojima je dosta da nam vire u gaće”, riječi su kojima su organizatori/ce pozdravili pristigle sudionike povorke na Ribnjaku, gdje je koncertom grupa U pol 9 kod Sabe i Le Zbor završeno okupljanje LGBTIQ zajednice i njihovih prijatelja.

Prvih godina održavanja Pridea naša su djeca bila mala i mi smo ih vodili sa sobom. Danas su odrasli i dolaze sami i to je najbolje što se moglo dogoditi

Ovogodišnja Povorka ponosa pokazala je kako još uvijek ima nade da Hrvatska može biti tolerantnija i bolja za sve svoje građane. Zagreb je u 17 godina uspješno prešao put od grada koji na trgovima Molotovljevim koktelima dočekuje sugrađane iz LGBT zajednice do grada koji je dom za sve, koji s prozora, ulica i trgova maše, pozdravlja, pjeva i veseli se slavlju ljubavi i slobode; u kojem sudionici Povorke ponosa mogu nakon nje šetati gradom sa zastavicama duginih boja i insignijama LGBTIQ zajednice bez straha da će zbog toga biti fizički ili verbalno napadnuti i stradati.

Zagreb i Pride vole se javno. 17. Povorka ponosa trijumf je ljubavi i slobode. (Preuzeto: Crol.hr)

Fotogalerija dostupna ovdje