Hrvatska, Nekategorizirano

Prijatelji životinja: U Njemačkoj obavezne šetnje za pse, a u Hrvatskoj pate na lancu

Udruga Prijatelji životinja pozdravila je najavu Njemačke da će kroz svoje zakonske propise uvesti obavezu šetanja pasa. Upozorava da dok u Austriji budući skrbnici moraju proći tečaj kako bi uopće mogli nabaviti psa, plaćaju tzv. porez na pse i imaju pravobranitelja za zaštitu životinja, a Njemačka sada uvodi obavezne šetnje, Hrvatska nema na državnoj razini ni pravilnik o uvjetima držanja životinja!

U Hrvatskoj su propisani neki osnovni uvjeti za držanje kućnih ljubimaca kao što su, primjerice, zabrana trajnog vezanja ili zatvaranja pasa u boks, obavezno cijepljenje protiv bjesnoće, mikročipiranje i kontrola razmnožavanja. No ni to se ne provodi pa i dalje imamo mnoge pse na lancima, neželjene ubijene štence i mačiće zbog neprovedbe kastracija, oko 30 % pasa neoznačenih mikročipom te jednako toliko onih koji se ne cijepe protiv bjesnoće. Iako je sve to propisano, veterinarska inspekcija rijetko kontrolira, a kazne se ne izriču gotovo nikada.

Poseban problem predstavljaju uzgajivači pasa, a to je na umu imala i Njemačka kada se odlučila za propisivanje redovitih šetnji. Uzgajivači često drže pse u malim boksovima iz kojih ponekad ne izađu godinama, već služe isključivo za proizvodnju štenaca. Takve pse ne smatraju kućnim ljubimcima, nego sredstvima proizvodnje. „Godinama ukazujemo da je cjelokupna kupoprodaja kućnih ljubimca u Hrvatskoj u zoni sive ekonomije, državi potpuno nevidljiva, a unatoč masnoj zaradi, uzgajivači ne plaćaju ni poreze ni davanja. Takve uvjete omogućava im država kojoj očito nije stalo do reguliranja tržišta kućnih ljubimaca”, ističu Prijatelji životinja pozivajući na udomljavanje životinja umjesto kupnje.

Dodaju da osim što nemamo jasne propise za pse i mačke, posebno je problematično što u Hrvatskoj nema ni jasne zakonske regulative uvjeta i zabrane držanja egzotičnih životinja za kućne ljubimce, što je loše za životinje, ljude i okoliš. O tome svjedoči i nedavni primjer bijega pitona u Zagrebu, kada ga je skrbnica ostavila u vrtu. „Takve potencijalno opasne vrste prodaju se bez ikakve kontrole unatoč tome što propisi postoje, a problem nastane kada ljudi koji su nabavili takvog ‘ljubimca’ shvate da se ne mogu o njemu brinuti. Mnoge udruge, već preopterećene zbrinjavanjem pasa i mačaka, zbrinjavaju i zmije, egzotične ptice, kornjače i sl. životinje koje ljudi napuste ili im pobjegnu. To za njih predstavlja velik teret jer Hrvatska nema specijalizirana utočišta za takve životinje”, kažu Prijatelji životinja.

Zaključuju da je zakonski prijedlog kakav je dala Njemačka u skladu sa znanstvenim dokazima koji upućuju na to da kućni ljubimci trebaju dovoljnu količinu aktivnosti i kontakta sa svojom okolinom uključujući i druge životinje, prirodu i ljude. Takav propis pridonijet će tome da psa imaju samo oni pojedinci koji su zaista spremni na golemu odgovornost koju nosi skrb za životinju, a za što se Udruga zalaže. Više informacija nalazi se na www.prijatelji-zivotinja.hr.