Hrvatska, Nekategorizirano

Projekt “Otpisani broj” pomogao pri upisu na fakultet i zapošljavanju

hepicentar_cr– S obzirom da je cilj projekta “Otpisani broj” bio jačanje položaja marginaliziranih skupina na tržištu rada s naglaskom na mlade ljude, definitivno možemo biti zadovoljni s rezultatima projekta – priča Tomislav Penavić, podpredsjednik udruge H-epicentar.

Naime, kako su sudionici projekta bili podijeljeni u dvije skupine, jednu koja je obuhvaćala pojedince koji su se odlučili za nastavak svojeg obrazovanja i jačanje buduće pozicije na tržištu rada kroz viši stupanj obrazovanja, i skupinu koja je obuhvaćala sudionike koji su se željeli zaposliti, glavni kriteriji uspješnosti projekta je bio broj sudionika koji je za vrijeme trajanja projekta uspješno pronašao posao te broj sudionika projekta koji je upisao željeni fakultet kao iduću stepenicu na putu obrazovanja.

Fakultet i posao

– U skupini koja je za cilj imala pomoći sudionicima prilikom pripreme za uspješno polaganje državne mature kao preduvjeta za upisivanje željenog fakulteta, od petero uključenih sudionika, četvero ih je upisalo željeni fakultet. Što se tiče skupine u kojoj su bili uključeni sudionici s ciljem uspješne pripreme za tržište rada, pronalazak odgovarajućeg posla i zapošljavanje, od sedmero sudionika uključenih u projekt, njih petero je zaposleno za vrijeme trajanja projekta. Osim navedenih glavnih kriterija uspješnosti provođenja projekta koji su direktno povezani s ciljevima i željenim ishodima vezanim uz sudionike, postoji i niz drugih pokazatelja koji govore u prilog uspješnom provođenju projekta kao što su volonterske aktivnosti i velik broj sati rada ljudi koji su bili uključeni u provođenje projekta dobrovoljno i bez naknade, medijske aktivnosti, okrugli stol i konferencija koji su za cilj imali popularizaciju teme problema mladih ljudi danas na tržištu rada, suradnja i prepoznavanje ovog projekta i rada udruge od drugih sudionika civilnog društva i zajednice općenito, itd. – kaže Penavić.

Projekt kao prva stepenica

Zanimljivo je što je projekt i nakon formalnog kraja i ostvarivanja zadanih ciljeva nastavio sa svojim aktivnostima.

– To se najviše očituje u daljnjem kontinuiranom radu s dosadašnjim sudionicima projekta kroz individualne razgovore, coaching i određeni sustav podrške osobama u procesu suočavanja s preprekama i izazovima na njihovom trenutnom profesionalnom i obrazovnom putu. Naime, iako je projekt bio uspješan i ispunio svoju svrhu, to za osobe koje su bile uključene u projekt predstavlja samo prvu stepenicu u hodu prema svojoj aktualizaciji i razvijanju svojih talenata, uloga i ambicija u društvu i okolini. Drugim riječima, želja svih ljudi uključenih u projekt je bila da te mlade osobe završe fakultet koji su željeli i koji su upisali te da rade u svojoj struci i u područjima od profesionalnog interesa. Isto tako, što se tiče osoba uključenih u tržište rada, kompletni i pravi posao se napravio jedino u slučaju da se mlade osobe na svojim radnim mjestima aktualiziraju te da razvijaju svoje ambicije i potencijale. Ipak, u ovom slučaju se radi o procesu stoga se pokazalo potrebnim i dalje raditi sa sudionicima i ostati im na raspolaganju – ističe Penavić dodavši kako se projekt nastavio i tako da su određene aktivnosti provođene i s novim sudionicima, prvenstveno onima sa željom pronalaska posla, ali u manjem obujmu nego što je to bio slučaj u periodu dok je projekt bio podržan kroz pripadajuća sredstva od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Učenje i razvoj

– Budući da je za udrugu H-epicentar ovo bio prvi projekt podržan od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva te posredno Ureda za udruge Republike Hrvatske, bilo je puno prilika za učenje i razvoj. Prije svega se želimo zahvaliti svim kolegama iz Nacionalne zaklade na strpljenju i razumijevanju koje su pokazali prema nama za vrijeme provođenja projekta te na svom znanju i svim informacijama koje su bili spremni podijeliti s nama. Nakon iskustva apliciranja i provođenja projekta koji je još uz to ostvario odlične rezultate, možemo zaključiti da je naša udruga puno spremnija i otvorenija za buduće prilike ove prirode te da ćemo svakako puno spremniji, stručniji i s više konkretnih znanja i praktičnog iskustva pokušavati realizirati naše nove projekte i ciljeve djelovanja kroz natječaje – naglašava Penavić ne želeći izostaviti i dobru suradnju s drugim organizacijama civilnog društva te pojedincima zainteresiranima za njihov rad.

Suradnja na novim projektima

– S obzirom na medijske aktivnosti koje su za cilj imale popularizaciju teme problema i besperspektivnosti mladih ljudi na tržištu rada danas, tijekom provođenja projekta došlo se u kontakt s mnogih stranama i sudionicima društva koje je ova problematika zainteresirala i koji su se rado uključili u njezino rješavanje. Tu se mogu istaknuti brojne privatne osobe koje su se spremno uključile kroz svoja iskustva i znanja te volontirale na projektu, udruge koje su imale već prethodna iskustva u provođenju sličnih projekata i čiji su savjeti zaista bili vrijedni i korisni te pravne osobe, odnosno kompanije koje su spremno odgovorile na ovaj izazov, pokazale brigu o mladim ljudima i svijest o društveno odgovornom poslovanju te se uključile u provođenje projekta kroz zapošljavanje mladih osoba ili osiguravanje prilike mladima za učenje, prikupljanje iskustava i volontiranje u organizaciji. S velikom većinom partnera i osoba koje su bile uključene u provođenje projekta udruga i danas održava prisne odnose i svi zajedno su uključeni u razvoj novih inovativnih projekata koji će biti posvećeni rješavanju ključnih i gorućih problema u našoj okolini s naglaskom na čovjeka i podizanje kvalitete života u svim aspektima našeg društva – zaključio je Penavić.

Maja Celing Celić