Aktualno, Nekategorizirano

Trinaesto izdanje festivala Moje, tvoje, naše otvara izložba ‘Transnacionalizmi’

Novinarka New York Timesa i nekadašnja zaposlenica Al Jazeere i Reutersa Atossa Araxia Abrahamian

Trinaesto izdanje festivala Moje, tvoje, naše održat će se u organizaciji udruge Drugo more u Rijeci, s naglaskom na temu transnacionalizma. U četvrtak 22. ožujka, u galeriji Mali salon otvorit će se grupna izložba, dok će se u poslijepodnevnim satima 23. i 24. ožujka u Filodrammatici održati predavanja i razgovori s međunarodnim gostima.

S dugogodišnjim nastojanjem da kroz teorijski i umjetnički program potakne raspravu o važnim društvenim temama, manifestacija se ove godine bavi transnacionalizmom, fenomenom koji proizlazi iz sve veće povezanosti među ljudima i rastućeg opadanja ekonomske i društvene važnosti granica nacionalnih država.

Riječima londonskog umjetnika i pisca Jamesa Bridlea, jednog od suradnika na programu festivala: „Diljem svijeta, 65 milijuna ljudi istjerano je iz svojih domova, 20 milijuna je izbjeglo, a 10 milijuna nema državljanstvo: lišeni su nacionalnosti i temeljnih prava poput obrazovanja, zdravstvene zaštite, zaposlenja i slobode kretanja. Istovremeno, populističkim i antiimigrantskim strankama raste popularnost u cijeloj Europi, razne etničke skupine zahtijevaju nezavisnost, dok Europska unija, koja je u protekla dva desetljeća ukidala granice između svojih 26 članica, očekuje svoje prvo smanjenje u povijesti. No, usprkos tome što vlade grade zidove, zatvaraju granice, ukidaju putovnice i deportiraju migrante, ljudi iz različitih zemalja se sve više međusobno povezuju i organiziraju, razvijaju se novi oblici identiteta, a digitalne tehnologije omogućavaju postojanje novih vrsta državljanstva.“

U četvrtak, 22. ožujka u 20 sati, u galeriji Mali salon otvorit će se izložba Transnacionalizmi koja donosi radove renomiranih svjetskih umjetnika – Juliana Olivera, Daniele Ortiz, Jeremyja Hutchisona, Raphaëla Fabrea, Jonasa Staala i skupina Studio Folder (Marco Ferrari i Elisa Pasqual) i They Are Here (Helen Walker i Harun Morrison). Izložba istražuje načine na koje nove tehnologije, nove vrste zajednica i novi oblici identiteta preoblikuju geopolitičku kartu svijeta, a moguće ju je posjetiti do 14. travnja.

Novomedijski radovi predstavljeni na izložbi bili su izlagani u brojnim galerijama i umjetničkim festivalima, a o njima su sa zanimanjem pisali mnogi svjetski i neki domaći mediji. Među radovima se nalazi interaktivna instalacija koja istražuje najudaljenije alpske predjele, gdje se granice između Italije i Austrije pomiču zajedno s pomicanjem glečera uslijed posljedica klimatskih promjena. U Malom salonu će biti izložena i digitalna karta na kojoj se državne granice premještaju u trenutku kada se mobitel prebaci na mrežu u susjednoj državi, kao i osobna iskaznica koju je francuska državna birokracija izdala iako je priložena fotografija bila u potpunosti izrađena pomoću kompjuterske tehnologije.

U velikoj dvorani Filodrammatice, gostujući će izlagači raspravljati o tome hoće li se tehnologije i zajednice koje ne poznaju granice nastaviti razvijati i rušiti barijere između naroda i građana, ili će rastući valovi migracije, klimatskih promjena, separatizma i nacionalizma voditi čovječanstvo prema još razlomljenijoj budućnosti.

U petak 23. ožujka, izlaganja će održati spomenuti publicist i umjetnik James Bridle, novinarka New York Timesa i nekadašnja zaposlenica Al Jazeere i Reutersa Atossa Araxia Abrahamian, te aktivist i jedan od začetnika net.arta Heath Bunting. Idućeg dana, u subotu 24. ožujka, prezentacije će održati riječki kulturolog Aljoša Pužar, koji trenutno predaje na Fakultetu za društvene znanosti u Ljubljani, glavni analitičar Centra za mirovne studije Gordan Bosanac, i milanski arhitekt i dizajner Marco Ferrari, suosnivač spomenute skupine Studio Folder. Polusatna izlaganja bit će na engleskom jeziku i oba će dana započeti u 18 sati, a po njihovom će završetku uslijediti rasprava.

Ulaz na sve programe je besplatan. Više o izloženim radovima i njihovim autorima, kao i o predavačima i njihovim izlaganjima, saznajte na internetskoj stranici Drugog mora.

Festival se provodi u okviru međunarodnog programa State Machines, u suradnji s ljubljanskim Institutom za suvremenu umjetnost – Aksioma.