Aktivizam, Nekategorizirano

U Noći muzeja predstavljanje EU projekta “Retro bit – Interaktivno-obrazovni stalni postav retro računalne tehnike”

RETRO INFO – udruga za očuvanje informatičke baštine nakon dvije godine izložbi iza stakla, ove godine konačno ide uživo kao i prije, i to u petak 27. siječnja 2023 od 18 do 24 sata, ponovno na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, dolazi s retro igraonicom te promocijom dva svoja nova projekta. Prezentirat će finalnu verziju knjižice “10 igrica za računar Galaksija” na novoj verziji Galaksije te će predstaviti novi projekt “Retro bit – Interaktivno-obrazovni stalni postav retro računalne tehnike” sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda, a koji provodi s partnerima Fakultetom elektrotehnike i računarstva Zagreb i Pučkim otvorenim učilišta iz Buja.

Glavni ciljevi projekta Retro su jačanje ukupnog potencijala udruge i otvaranje stalnog izložbenog postava džepnih elektroničkih kalkulatora – Muzej digitrona Buje. Projekt će biti prezentiran s velikom izložbom raznih kalkulatora, dijela fundusa budućeg muzeja.
Posjetitelji će, između ostalog, moći vidjeti i naučiti ponešto o povijesti legandarnih kalkulatora poput prvog europskog džepnog kalkulatora Digitron DB800, isprobati legendarna računala i konzole kao što su Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC, Amiga 500, NES, SNES, te odigrati retro igre Pacman, Pong, Super Mario, Space Invaders, Gorillas, Arcade Volleyball, Tetris.

Suradnjom udruge RETRO INFO, FER-a i Pučkog otvorenog učilišta Buje projektom “Retro bit – Interaktivno-obrazovni stalni postav retro računalne tehnike” realizira se dugo željeni interaktivno-obrazovni stalni postav retro računalne tehnike kroz koji se nudi inovativan set edukacija za djecu, mlade i opću populaciju u cilju podizanja svijesti o važnosti STEM-a, temeljene na novim metodama učenja koje su dodatno ojačane kroz predmetni projekt. Istovremeno, organiziraju se gostovanja mobilnog postava retro informatike osnovnim i srednjim školama u lokalnim zajednicama diljem Hrvatske te sudjelovanja na drugim tematskim manifestacijama za opću populaciju.