Hrvatska, Nekategorizirano

Zaklada Vukovarsko Novo sutra pomogla u dva velika projekta

Jedinstven park u Hrvatskoj
Jedinstven park u Hrvatskoj

– Preko natječaja, od Zaklade vukovarsko Novo sutra dobili smo 300.000 kuna, nismo naprosto mogli vjerovati. Hvala im na podršci i pomoći za dovršenje parka – priča je Zorana Lackovića predsjednika Udruge Od mene za tebe, koja je u slavonskom Antunovcu izgradila jedinstveni višeosjetilni, ili senzorni park za djecu s posebnim potrebama, piše Tportal.

Uz pomoć prijatelja Udruge među kojima je i spomenuta Zaklada, maleni Slavonci s posebnim potrebama dobili su park kakav, može se reći, ne postoji u nijednom dijelu Hrvatske. Naime, u ovome parku dječica mogu kroz igru učiti i vježbaju motoriku, spretnost, ali i druge vještine, kao što je jačanje osjeta mirisa, opipa ili vida, te snalaženja u prostoru uz svladavanja panike (labirint). Učiti o biljkama, saditi povrće, brati voće, jesti zdravo i družiti se.

Još više sadržaja

– U proteklom periodu učinili smo puno. S obzirom da to da mi prihvaćamo pomoć prije nego donacije u klasičnom smislu, naši prijatelji su pomogli izgraditi prilaznu cestu, dječje igralište, zasaditi labirint, tri plastenika za povrće i bilje… Postavili smo dva voćnjaka, prokopali infrastrukturu električne energije i sad čekamo priključke – nastavlja Lacković pod čijim vodstvom park raste svakodnevno. Pa će tako u narednom periodu djeca s posebnim potrebama iz cijele Hrvatske moći na izlet do okolice Osijeka gdje će ih u budućnosti čekati još više sadržaja…

– Pripremili smo mjesto za jezero s fontanom jer šum vode umiruje djecu pa nam je to svakako sljedeći korak u izgradnji. Trebaju nam još adrenalinski park, te bismo na jesen voljeli posaditi ukrasno drveće i cvjetne otoke’, govori Lacković te time ujedno najavljuje buduće zahvate za koje im je ruku pružila i Zaklada vukovarsko Novo sutra.

Kupnja mobilnog rentgena

Da je plemenito srce i marljivost ljudi koji vode ovu, donedavno skoro pa nepoznatu Zakladu, učinilo puno za potrebite, i to ne samo u Slavoniji, dokazala je još jedna humanitarna akcija, točnije projekt ‘Male ruke, velika djela’ kojem su dali svoj doprinos. Za one koji ne znaju, ovaj projekt zaživio je zahvaljujući Zakladi, ali najprije djeci štićenicima Udruge za sindrom Down Zagreb i Centra za odgoj i obrazovanje Ivan Štark iz Osijeka koji su prodajom svojih likovnih radova prikupili sredstva potrebna za kupnju mobilnog rendgena za dječji odjel Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.

Male ruke su zaista radile za male ruke, izradili su preko 60 umjetničkih djela od kojih se svako prodavalo za 4000 kuna poslovnim partnerima tvrtki koje su u sastavu grupe Energia naturalis.

– Djeca su bila uzbuđena što mogu sudjelovati, učiniti nešto za drugu djecu – kazala je upraviteljica Udruge Down Zagreb Natalija Belošević.

Djeca za djecu

– Cijela akcija je bila lijepa, emotivno nabijena, a najljepše od svega je bilo što su djeca s autizmom i djeca sa sindromom Down zajedno sa svojim roditeljima i udrugama odlučila napraviti nešto veliko i lijepo za drugu djecu, djecu koja su teško bolesna i potreban im je mobilni rentgen aparat koji su pomogli kupiti. Bilo je to od djece za djecu uz puno srca i ljubavi, a u toj lijepoj priči sve nas je ujedinila Zaklada Vukovarsko novo sutra, kazala je prof.dr.sc. Alemka Markotić dr.med., v.d. ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević kojoj je od ove akcije kupljen prijeko potreban uređaj. Akcija je tako pomogla mališanima s obje strane – onima koji se bore sa zloćudnim bolestima i onima koji ne dobiju svaki dan priliku dati svoj doprinos za bolji svijet…

– Imali smo jedan stari mobilni rentgen za djecu koji ne bi više mogao proći atest zbog starosti i morali smo kupiti novi. Aparat služi za rentgensko snimanje naših najtežih malih bolesnika s ozbiljnim bolestima kao što su tumori, teške imunološke bolesti i sl. koji k tomu još imaju i teške infekcije. U takvom stanju se ne mogu transportirati na snimanje u naš Zavod za radiologiju nego mobilni aparat dovozimo do njihovog kreveta u Jedinici intenzivne skrbi za djecu. U budućnosti će ovaj aparat sigurno pomoći u spašavanju dječjih života zahvaljujući pravovremenoj dijagnostici – govori.

Klinika Fran Mihaljević ovoga je puta ‘odahnula’, no pred njima je, zbog zastarjele opreme i loših uvjeta za rad, još uvijek velika bitka i potraga za donacijama.

Trebaju i obnovu 

– Potreban nam je umjesto starog jednoslojnog CT-a, novi MS-CT, ali i još puno toga. Obzirom da smo svjesni da nam u situaciji kada u zdravstvu puno toga treba, ne može država osigurati sve, pokušavamo naći načina da neku opremu nabavimo preko projekata, osobito smo zainteresirani za mogućnosti preko infrastrukturnih projekata, a donacije su naravno uvijek dobro došle.

No, nije oprema jedini problem nego i prostori koji trebaju obnovu i organizaciju prema mjerilima moderne medicine. Zbog toga se spremamo u veliku donatorsku akciju za renoviranje i uređivanje naše jedinice za intenzivno liječenje djece koja vapije za obnovom – govori Markotić. Na njihov vapaj, sigurno će odgovoriti Zaklada vukovarsko Novo sutra koja odnedavno planira buduće aktivnosti u drugom ruhu – s Davorom Relatićem na čelu i svježim idejama koje će promijeniti svijet… ili barem ovaj naš maleni dio kosmosa.

Hrvatska bez prepreka 

Davor Relatić na čelo Zaklade vukovarsko Novo sutra došao je početkom travnja ove godine. Naslijedio je načela, misiju i viziju njezina utemeljitelja Pavla Vujnovca i svih ljudi koji u ime mladih rade već godinama. U novoj ulozi odmah se snašao i krenuo koračati utabanim stazama dobročiniteljstva.

– Iako se radi o relativno novoj Zakladi, zatekao sam 3 velika i odlično realizirana projekta, puno započetih manjih individualnih projekata koji će se realizirati u budućnosti. Želimo Hrvatsku bez prepreka uzrokovanih okruženjem ili vremenom u kojemu živimo. Želimo stimulirati izvanredne projekte, udruge i pojedince, te biti inicijator ostvarenja njihovog punog potencijala. Nakon početne konsolidacije u radu Zaklade, želimo intenzivirati tempo i značajno povećati broj kvalitetnih projekata u kojima ćemo sudjelovati.

U pripremi je, kaže, natječaj za stipendiranje studenata početnih godina studija za poticanje izvrsnosti studenata slabijeg imovinskog statusa. Natječaj za stipendiranje će biti objavljen kroz 10-ak dana, a prvi stipendisti će početi primati stipendije već od jeseni ove godine. Ovogodišnji natječaj za stipendije će biti usmjeren na studente s prebivalištem u slavonsko-baranjskim županijama.

Čuvari baštine 

– Do kraja godine u planu je i natječaj na području baštine što također smatramo bitnim jer je baština neprocjenjivo bogatstvo naše povijesti i želimo da nas i dalje svrstava uz bok povijesno i kulturno najbogatijih europskih nacija. I dalje ćemo osluškivati stanje okruženja u kojem djelujemo te pokušati pružiti pomoć potrebitima. U bliskoj budućnosti želimo stimulirati startup tvrtke jer smo svjesni da su početci najteži i time im pomoći kako bi zaplivali u poduzetničkim vodama. Upravo pomažući novim poduzetnicima sudjelujemo u stvaranju novih vrijednosti i stimuliramo otvaranje novih radnih mjesta što će spriječiti odlazak mladih u potrazi za boljim sutra – objašnjava Relatić te dodaje:

– Zaklada zaista želi učiniti boljim okruženje u kojem živimo i djelujemo. Učiniti ga po mjeri svakog čovjeka na ovim prostorima i spriječiti odlazak mladih i perspektivnih ljudi u inozemstvo. Iako djelujemo i djelovat ćemo na području cijele Hrvatske, poseban naglasak želimo staviti na Slavoniju i Baranju jer smo svjesni da je to regija u najtežem gospodarskom stanju. Svjesni smo da se ništa ne može preko noći, ali očekujemo da će uloženi napor vrlo brzo dati zavidne rezultate.